Babacan: AB reform süreci bağımsız devam etmeli

Babacan: AB reform süreci bağımsız devam etmeli.9668
  • Giriş : 29.03.2008 / 17:02:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB reform sürecinin siyasi atmosferden bağımsız olarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB dönem başkanı Slovenya'nın ev sahipliğinde Brdo kentinde düzenlenen “Gymnich” tipi AB gayri resmi dışişleri bakanları toplantısına katılan Babacan, temasları hakkında Türk gazetecilerine açıklamalarda bulundu.

Babacan, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile yaptığı görüşmede, Türkiye'deki reform süreci, Kıbrıs konusu ve müzakere sürecini ele aldıklarını belirtti. Babacan, Olli Rehn'in AB reform süreci çerçevesinde Vakıflar Yasası'nın hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini bildirdi.
AB reform sürecine büyük bir kararlılıkla devam edilmesinin önemine işaret eden Babacan, "AB reform süreci siyasi atmosferden bağımsız olarak devam etmeli. Bu konuda moral bozukluğuna yer yok. Asla ara vermeden devam ettirmek, sebat ve sabır önemlidir" dedi.

Babacan, reform süreci çerçevesinde "bundan sonraki en önemli adımın" Türk Ceza Kanunu'ndaki 301. madde olduğunu belirterek, "Nasıl değil, ne zaman? sorusunun önemli olduğunu" söyledi.

"KIBRIS'TA BM PARAMETRELERİ ESAS ALINACAKTIR"

Kıbrıs Rum kesimindeki seçimlerin ardından yeni bir ortam olduğunu belirten Babacan, "Kıbrıs sorununun çözümünde tabii ki BM parametreleri esas alınacaktır" dedi.

AB'nin Kıbrıs konusunda artık tarafsız bir rol üstlenemeyeceğini kaydeden Babacan, sorunun çözümünde zeminin BM olduğunu ifade etti. Babacan, "Biz Türkiye olarak bedel ödedik. 8 faslın açılmamasını göze aldık" diye konuştu.

Babacan, ikili görüşmelerde AB'li muhataplarına, "Siz KKTC üzerindeki yaptırımları kaldırın, biz de liman ve havaalanlarımızı Kıbrıs Rum tarafının gemi ve uçaklarına açalım" önerisinde bulunduğunu, "AB üyesi ülkelerin de Türkiye üzerinde ultimatomların, dayatmaların işe yaramadığını anladıklarını" söyledi.

Kıbrıs sorununda tercih edilecek çözümün, tarafların uzlaşma yoluyla "siyasi eşitliğe dayalı ortaklık devleti" kurmaları olduğunu belirten Babacan, "Tarafların bu çabalarına rağmen yeni bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalınması halinde artık bu sorunun ismini koymak zorunda kalacağız"dedi.

YENİ ANAYASA

Türkiye'de ekonomik alanda çok önemli adımlar atıldığını anlatan Babacan, "ama hukuk alanında Kopenhag siyasi kriterleriyle daha uyumlu bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu" belirtti.

Babacan, "Genel ve kapsamlı bir anayasal reform hazırlığımız var. Daha modern, daha çağdaş bir anayasa kuşkusuz Türkiye için gerekli ve Türk halkı buna layıktır. Çünkü Türkiye'yi her gün bir başka sürprizin olduğu, her gün bir farklı olayın yaşandığı bir ülke olmaktan çıkarmalıyız" diye konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞMELER

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, katıldığı AB dışişleri bakanları gayri resmi toplantısı çerçevesinde, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'nin yanı sıra Polonya, Litvanya, İsveç, Almanya ve Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.

AB üyesi ve aday ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı aile
fotoğrafında yer alan Babacan'ın akşam saatlerinde Türkiye'ye dönmek
üzere Slovenya'dan ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious