Babacan: AB üyeliği etiket değil

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Ali Babacan, yaptığı konuşmada, "Biz, AB'ye üyeliği sadece etiket olsun diye yapmıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde düzenlenen '9. Tuz Festivali' çeşitli etkinliklerle tamamlandı. Festivale son anda katılan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, burada kısa bir konuşma yaptı. Babacan, "Biz Türkiye'de insanlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde olduktan sonra tek yürek tek bilek olduktan sonra bizim ulaşamayacağımız başarı yoktur. Bundan sonra Türkiye'nin önü açıktır. Biz, 2005 seçiminden sonra çok önemli başarılara imza attık. İnsan hakları konusunda farklı yatırımlar yaptık. Ekonomik olan hiç yapılamaz denilen pek çok başarıya imza attık. 2001-2002 yıllarını hatırlayacak olursak Türkiye'de faizler yüzde 5 yüzde 6 artış oluyordu. Tam 34 yıldır faizler ya 5 rakamla ya 3 rakamdan aşağıya inmemiştir. Ekonomideki istikrarsızlıklar inişler çıkışlar siyasetteki iniş çıkışlar ülkemizi krizden krize sokmuştur. Ama bunlar hep geride kaldı artık bizim yepyeni aydınlık geleceğe doğru gidiyoruz. Hem de emin adımlarla." diye konuştu.

AB konusunda da büyük başarılara imza atıldığını dile getiren Babacan şunları kaydetti: "Artık Türkiye sadece aday değil AB ile müzakere yapan bir ülke durumuna gelmiştir. Biz, AB'ye üyeliği sadece etiket olsun diye yapmıyoruz. Bu çalışmalarımızın altında büyük amaçlarımız var. Biz, AB yolunda kendi değerlerimizden asla taviz vermiyoruz. Bir yandan da ülkemizin yaşam standartlarını yükseltmeye çalışıyoruz. Halkın yüksek yaşam koşullarını yakalaması ve insan hakları konusunda gerçek alanda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmekteyiz. Hükümetimizin ekonomik alanda yaptığı çalışmalar Türkiye'yi dünya siyasetinde de güçlü hale getirmiştir.

Siyasi anlamda elde ettiğimiz başarılar bizi ekonomik anlamda da üst seviyeye çıkarmıştır. Siyasi reformlarımız ile ekonomik reformlarımız birbiri ile uyuşmakta ve birbirini tamamlamaktadır. Son yıllarda elde ettiğimiz bu başarılar dünyanın her tarafından yakından takip edilmiş ve takdir toplamıştır. Artık Türkiye ekonomisi içerde ve dışarda gelişmekte kararlı hale gelmiştir. Türkiye ekonomisi kapalı ekonomiden kurtulup açık ekonomiye geçmiştir. Dünyaya açık ekonomiler ister istemez dalgalanmalardan da etkilenmektedir. Burada önemli olan dalgalanmalara karşı ekonomiyi korumak zararı en asgari seviyede tutmaktır."

Festivalde en iyi kavun yetiştiren 3 vatandaşa altın hediye edildi. Halk oyunlarının sergilendiği festivalde 100 çocuk sünnet edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious