Babacan ABD ve Irak zirvesine katıldı

Babacan ABD ve Irak zirvesine katıldı.9363
  • Giriş : 22.04.2008 / 15:49:00

Türkiye, ABD ve Irak, Genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısı çerçevesinde üçlü olarak bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, yaklaşık yarım saat süren toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yaptılar.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Irak'ın güvenli bir ülke olması ve güvenli sınırlara sahip olmasının önemini vurgulayarak, bu yöndeki gelişmelerden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretinin bölge için önemine de değinen Rice, Irak'ın teröristler için "barınak olamayacağını" belirtti.

Terör örgütü PKK'nın ortak düşman olduğunu da yineleyen Rice, PKK'nın Irak'taki istikrarı ve çevre ülkelerdeki güvenliği olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise ABD ve Irak'la birlikte terör örgütü PKK'ya karşı mücadelenin sürdürüldüğünü ifade ederek, Irak'ta büyük bir potansiyel olduğunu ve Türkiye'nin Irak'taki istikrara katkı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Terörle mücadelede yürütülen yakın işbirliğinde başarı sağladığını da kaydeden Babacan, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin "askeri operasyonların bölgenin istikrarına katkı sağlamayacağına" ilişkin sözlerine karşın, Türkiye'nin terörle mücadelede her türlü enstrümanı kullandığını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari konuşmasında ayrıca, PKK'nın terör örgütü olduğunu vurgulayarak, Irak'ın istikrarının bölge için önemini ve bu yönde yapılan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Edinilen bilgiye göre, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin vurgulanması, ayrıca terörle mücadelede işbirliği gibi Türkiye'nin istediği bütün konular toplantının sonuç bildirisinde yer alıyor.

Bu arada Babacan ve Rice'ın üçlü görüşmeden önce ikili bir görüşme yaptıkları da öğrenildi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious