Babacan: Afgan halkının kalbi kazanılmalı

Babacan: Afgan halkının kalbi kazanılmalı.12130
  • Giriş : 31.03.2009 / 15:56:00

Babacan, Afganistan ve bölgesindeki sorunların çözümü için askeri yığınağın tek başına yeterli ve yararlı olamayacağını, bu önlemlerle birlikte "Afgan halkının da kalbinin kazanılması" gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Babacan, ABD'nin girişimiyle Hollanda, Afganistan ve BM'nin ev sahipliğinde düzenlenen, 72 ülke ile çok sayıda uluslararası kuruluşun katıldığı Lahey'deki konferansta yaptığı konuşmada, bu ülkedeki sorunların sivil yanının önemine vurgu yaparak, çözümün büyük ölçüde askeri değil, siyasi yaklaşımla sağlanabileceğini belirtti.

Sorunların çözümünde askeri yığınağın tek başına yeterli ve yararlı olamayacağını kaydeden Babacan, "Afgan halkının da kalbi kazanılmalı" dedi.

ABD'nin Afganistan'a yönelik açıkladığı ve "işin sivil yanını da öne çıkaran" yeni stratejisini Türkiye'nin de benimsediğini ifade eden Babacan, Türkiye'nin sorunun sivil ve siyasi yanına dikkati çeken yaklaşımının yavaş yavaş uluslararası toplumda da ilgi görmeye başladığını belirtti.

Babacan, Türkiye'nin Afganistan'da devam eden yatırımları ve yardımları hakkında da kısa bilgi verdi ve orada görev yapan Türk askerlerinin sivil personel gibi çalıştığını ve Afgan halkına yardım elini uzattığını vurguladı.

Ali Babacan, Afganistan ordusu ve polisinin güçlendirilmesi gereğine ve bu ülkeye ekonomik, sosyal, siyasi ve eğitim alanlarında yapılacak yardımların önemine işaret etti. Son aşamada çözümü Afgan halkının kendisinin bulması gerektiğini kaydeden Babacan, uluslararası toplumun da buna anlayışta olmasını ve bu yönde destek vermesini istedi.

Babacan'ın Lahey'de devam eden Uluslararası Afganistan Konferansı dolayısıyla bazı ikili temaslarda da bulunması bekleniyor. Babacan, konferansın ardından Brüksel'de yapılacak Türkiye–AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısına katılmak üzere Belçika'ya gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*