Babacan Alman basınına konuştu

Babacan Alman basınına konuştu.12130
  • Giriş : 02.06.2008 / 10:05:00

Babacan, “Müslüman çoğunluğun sorunları var” sözlerini, "inkâr mı edecektik” diyerek yine savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP’nin Kızılcahamam kampında en çok tartışılan konulardan biri, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın, “Türkiye’de Müslüman çoğunluğun da sorunları var” sözleri oldu. Kendisini, “Yalan mı, ne diyecektik? Yaşadıklarımızı inkâr mı edecektik” sözleriyle savunan Babacan’ın, Anayasa Mahkemesi’ne taşınan ve türbana üniversitelerde izin veren Anayasa Değişikliği ile kapatma davasını ima ettiği öğrenildi.

AKP Elazığ Milletvekili Fevzi İşbaşaran’ın, “Orada tam olarak ne dediniz?” demesi üzerine Babacan özetle şunları söyledi:

“Azınlıkların sorunlarından bahsettiler, ben de Türkiye’de çoğunluğu oluşturan Müslümanların da sorunlarının olduğunu söyledim. Sözlerimin arkasındayım. Yalan mı, ne diyecektik. Söylediklerimiz doğru değil mi? Yaşadıklarımızı görmüyor musunuz? Bunları Avrupa’da söylesek ne olur, Türkiye’de söylesek ne olur. Bütün bu sorunları aşmaya çalışıyoruz.”

Kulislerde, bazı milletvekilleri Dışişleri Bakanı Ali Babacan’a destek verdi, bazıları da, “Bu gibi konuları yurtdışında gündeme getirmemek gerekir” dedi.

Alman basınına konuştu

Alman Frankfurter Allgemeine Sonntag Zeitung’a açıklamalarda bulunan Ali Babacan, “AB’de zamansal bir hedef olmadığında reform süreci sonsuza dek sürer” dedi. Babacan, “Türkiye, 2013’te AB’nin üyelik koşullarını yerine getirmiş olacak. Ancak, AB’nin Türkiye’yi kabul etmek için ne zaman hazır olacağını bilmiyoruz. Bunun garanti olmadığını biliyoruz” dedi.

Babacan, “Kısa bir süre önce Türkiye’de belirli bir kesimin ayrıcalıklarını kaybedeceğini söylediniz” sorusuna verdiği yanıta aldığı, “Bunun anlamı, askerin anlamının daha mı az olacağı?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Türkiye geçmişte güç dönemler yaşadı. Güç ve istikrar kaynağına ihtiyaç duyuyorduk. Şimdi böylesi bir gücü, her şeyden önce demokrasiden alıyoruz.”

Babacan, Türkiye’de kadınların kamusal alanlarda türban takıp takamayacakları konusunda da, “Biz demokratik, seküler, sosyal hukuk devletiyiz” dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious