Babacan Avrupa turuna çıkıyor

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Başmüzakereci Ali Babacan bugün Avrupa turuna çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan 14-15 Mart tarihlerinde Avrupa Parlamentosu'nda temaslarda bulunacak. Görüşmelerde Türkiye'nin üyelik süreci ile Kıbrıs'ın da gündeme gelmesi bekleniyor.

Babacan'ın ilk durağı İsviçre olacak. İsviçre'de temaslarda bulunacak olan Ali Babacan, Yatırımcı Konferansı'nda konuşma yapacak.

Babacan, 14-15 Mart tarihlerinde ise Avrupa Parlamentosunda (AP) temaslarda bulunacak. Babacan'ın temasları sırasında Türkiye ile AB arasında sürdürülen tam üyelik müzakerelerinin öncelikle ele alınacağı belirtilirken, Kıbrıs ile ilgili son gelişmelerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Temaslarına, AP'deki grup ve komisyonların başkanları ve Türkiye ile ilgili parlamenterlerle 14 Mart Çarşamba günü öğle saatinde verilecek çalışma yemeğinde bir araya gelecek olan Babacan, daha sonra sırasıyla Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit ile genişleme ve aday ülkelerden sorumlu AP Başkan Yardımcısı Miguel Angel Martinez Martinez ile görüşecek.

Babacan, Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ile yapacağı görüşmenin ardından, AP'de basın toplantısı düzenleyecek. Ardından Liberal Grup Başkanı Graham Watson ile görüşecek olan Babacan, AP'de Türkiye'ye yakın üyeler ve Türk kökenli üyelerle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Babacan, 15 Mart Perşembe günü Strasbourg'daki TBMM heyetiyle kahvaltı yapacak, daha sonra Türkiye-AB KPK Eşbaşkanı Joost Lagendijk ile görüşecek.
AP Başkanı Hans-Gert Poettering'e nezaket ziyaretinde bulunacak olan Babacan, son olarak AP'de en fazla sandalyeye sahip Avrupa Halk Partisi-Avrupa Demokratları Grubu Başkanı Joseph Daul ile görüşecek.

İlk kez Romanya'ya gidiyor

Babacan'ın perşembe akşamı Romanya'ya geçmesi öngörülürken, Babacan, ilk defa bu ülkeye ziyaret gerçekleştirmiş olacak.

Babacan'ın iki günlük temasları sırasında Avrupa İşleri Devlet Sekreteri Adrian Ciocanea, Ana Muhalefet Partisi Lideri Mircea Dan Geoana, Entegrasyon Bakanı Anca Daniela Boagio ve Maliye Bakanı Sebastian Vladescu ile görüşmesi planlanıyor.

Bakan Babacan'ın cuma günü akşam saatlerinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyor. Ali Babacan'nın, önümüzdeki hafta da Budapeşte ve Sofya'ya gitmesi öngörüyor.

Müzakereler sekiz başlıkta askıya alındı

Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakerelerin hızını kesti. AB dışişleri bakanlarının 11 Aralık'ta AB Komisyonu'nun tavsiye kararını kabul etmesinin ardından, 14-15 Aralık'ta yapılan AB Zirvesi'nde de 'Türkiye ile müzakerelerin sekiz başlıkta askıya alınması' kararı aynen benimsendi.

Buna göre, Türkiye ile müzakereler sekiz başlıkta (Malların serbest dolaşımı, iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, mali hizmetler, tarım ve kırsal kalkınma, balıkçılık, taşımacılık politikası, gümrük birliği ve dış ilişkiler) askıya alınacak. Açılacak diğer başlıklar ise, Türkiye limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmadığı sürece kapanmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious