Babacan bugün Clinton ile görüştü

Babacan bugün Clinton ile görüştü.9668
  • Giriş : 24.01.2009 / 21:01:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın bugün, ABD'nin yeni dışişleri bakanı Hillary Clinton ile bir telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre Ali Babacan, Amerikalı meslektaşını, göreve başlamasından dolayı kutladı ve gelecek dönemde kendisiyle yakın bir çalışma içinde olacaklarını iletti.

Görüşmede Türkiye ile ABD'nin stratejik ortaklığı, iki bakan tarafından teyit edildi ve gerek ikili, gerek bölgesel konularda, gerekse de BM Güvenlik Konseyi'nde yakın çalışma içinde olunacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Babacan'ın Clinton'a ayrıca, Türkiye ile ABD'nin dost ve müttefik iki ülke olduklarını vurgulayarak, Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar, Afganistan/Pakistan/Hindistan, terörle mücadele gibi konuların her iki ülkenin de dış politikasında önemli gündem maddeleri olduğunu söylediği öğrenildi.

Babacan, ABD Başkanı Barack Obama'nın çok taraflı diplomasiye yaptığı atıfları ve bu bağlamda müttefiklerle ilişkiler konusunda verdiği olumlu mesajların önemsendiğini ve olumlu karşılandığını da kaydetti.

İki bakan, Ortadoğu'daki son gelişmeler hakkında da karşılıklı değerlendirmeler yaptılar. Görüşmede, her iki ülkenin gündeminde bulunan birçok konuda sıkça istişarelerde bulunmanın yararlı olacağı tespitinde bulunuldu.

Babacan ve Clinton, ayrıca yakın zamanda biraraya gelmek için mutabık kaldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*