Babacan da 301'de değişiklikten yana

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ''301'inci madde ile ilgili yakında bir değişiklik beklediklerini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, bir gazetecinin, Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinin akıbetini sorması üzerine ''Bunu kaldırmayı düşünmüyoruz. Uygulamalar nedeniyle bu maddeden sıkıntı doğuyor. Bundan hoşnut değiliz. Bu maddede yakında bir değişiklik bekliyoruz'' dedi. Türkiye'de son 4 yılda ekonomik ve siyasi alanda çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini anlatan Babacan, değişim sürecinde ilerlemeye kararlı olduklarını ifade etti.

AB katılım sürecinin Türkiye açısından önemine dikkati çeken Babacan, bu sayede Türkiye'de öngörülebilirliğin arttığını, yapısal değişimler yaşandığını ve gelişiminin hızlandığını dile getirdi. AB'nin müzakereleri kısmen askıya almasına rağmen Türkiye'nin tam üyelik hedefinde ilerlemeye devam edeceğine işaret eden Babacan, ''Biz müzakere sürecinin daha çok teknik olmasını beklerken buna siyasetin karıştırıldığını gördük'' diye konuştu.

Türkiye'nin AB sürecinde kendi üzerine düşenleri yaptığını belirten Babacan, geniş kapsamlı bir program hazırlığı içinde olduklarını, askıya alınan fasıllar için bile aynen müzakerelere açılmış gibi çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi. Babacan, müzakerelerin askıya alınmasının ''geçici bir dönem olmasını umut ettiklerini'' belirterek AB'nin kendi gücünün farkında olarak ve Türkiye'nin önemini kavrayarak hareket etmesi beklentisini dile getirdi.

Almanya dönem başkanlığı sırasında 4 ya da daha çok fasılda müzakerelerin açılmasını beklediklerini belirten Babacan, buradaki temaslarında bu beklentisinin arttığını söyledi. Başmüzakereci Babacan, Türk kamuoyunda AB üyeliğine verilen desteğe ilişkin bir soru üzerine, Türk halkının AB üyeliğinin getireceği faydalara inandığını ifade etti.

Babacan, Kıbrıs sorununa ilişkin ise Rum kesiminin Türkiye ile mevcut sorunların devamından yana tavır aldığını, Ada'daki nihai çözümün her iki topluma eşit haklar sağlayacağı düşüncesiyle kapsamlı çözüme yanaşmadığını söyledi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Babacan, Kıbrıs Rum kesiminin petrol arama başta olmak üzere bundan sonra da yeni sorunlar yaratmasının kendileri açısından sürpriz olmayacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious