Babacan: Ekonomimizin temelleri güçlü

  • Giriş : 24.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türk ekonomisinin temellerinin güçlü olduğunu ve sağlam bir zemin üzerinde bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan haberde, kendisini Ankara'da ziyaret Alman gazetecilere konuşan Babacan ''Türk ekonomisinin yapısı artık eski kriz dönemlerindeki gibi değil. Türk ekonomisinin temelleri güçlü ve sağlam zemin üzerinde bulunuyor'' dedi.

Babacan, Türkiye'de faiz oranlarının yükselmesinin ''spekülatif sermayenin'' ülkeye girmesine neden olduğunu ancak bunun Türk ekonomisi için bir tehlike olmadığını dile getirdi.

Brezilya'da Haziran 2006 tarihinde yaşanan kriz nedeniyle 10 milyar doların Türkiye'den dışarı çıktığını belirten Babacan, Merkez Bankasının bu sermayenin geri dönmesi için faizleri yükselttiğini söyledi.

AB'nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinde 8 maddeyi askıya almasının Türkiye'ye gelen yüksek yabancı sermaye akışını etkilemediğini söyleyen Babacan, özellikle orta ölçekli yabancı işletmelerin Türkiye'de yatırım yaptıklarını vurguladı.

Türkiye'de yapılan reformların devamı için yakında yeni bir rapor açıklayacağını belirten Babacan, bu raporda, 2013 yılına kadar kişi başına düşen gelirin 10 bin doların üzerine çıkmasına yönelik önlemlerin bulunacağını dile getirdi.

Babaca'nın Türkiye'nin 2013 yılında Avrupa'nın altıncı büyük ekonomisine sahip olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious