Babacan: "Elektrik ve doğalgaza bu yıl zam yok"

  • Giriş : 02.07.2007 / 16:50:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 16:59:54

Ali Babacan, yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, olağanüstü bir gelişme olmadığı sürece yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı.

Babacan, Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, yapısal reform çalışmalarını anlattı, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren Babacan, buna göre yılın ilk çeyreğinde GSMH bazında yüzde 6.7, GSYH bazında ise yüzde 6.8 büyüme gerçekleştiğini hatırlattı ve Türkiye ekonomisinin hızla ilerlemeye devam ettiğini kaydetti.
 
Büyüme rakamlarının, beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Babacan, "Türkiye ekonomisi, 21 çeyrek arka arkaya büyüyerek, yeni bir rekora daha imza atmış durumda. Daha önceki dönemlerde arka arkaya bu şekilde bir büyüme olmamıştı" diye konuştu.
 
Yine bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı haziran ayı ihracat rakamlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Babacan, "Öyle görülüyor ki ihracatımız, ithalatımızdan daha hızlı artmaya devam edecek ve bunun olumlu sonuçlarını da aslında cari açıkta görüyoruz" dedi.
 
"Cari açıkta artış trendi durdu"
 
Cari açık gerçekleşmelerine bakıldığında ise son beş aydır artık cari açıktaki artış trendinin durduğu, hatta küçük de olsa gerilemelerin başladığının görüldüğünü anlatan Babacan, cari açığın finansmanının kalitesinin burada çok belirleyici olduğunu ifade etti.
 
Türkiye'nin cari açığının, giderek artan oranlarda doğrudan sermaye girişleri ve dış krediler olmak üzere iki önemli finansman kalemiyle kapandığına işaret eden Babacan, "Bu iki faktör, cari açığımızı finanse ediyor" dedi.
 
"Enflasyondaki düşüş devam edecek"
 
Enflasyonda geçen yıl özellikle mayıs, haziran aylarında yaşanan dalgalanma nedeniyle 2006'da hedeften geçici bir süre uzaklaşıldığını kaydeden Babacan, burada yüksek petrol fiyatları ve bu senenin ilk aylarına kadar yüksek fiyatlar görülen işlenmemiş tarım ürünleri, gıda ürünlerinin önemli rol oynadığını hatırlattı.
 
Orta vadeli enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu hatırlatan ve enflasyon rakamlarında beklentilerin büyük rol oynadığına işaret eden Babacan, önümüzdeki altı ay, 12 ay, hatta 24 ay sonrası için beklentilere bakıldığında, beklentilerin sürekli olarak olumlu seyrettiğinin görüldüğünü söyledi.
 
Genel kanaatin enflasyondaki düşüş trendinin devam edeceği yönünde olduğunu belirten Babacan, "Bu yılın nisan ayı ile beraber enflasyonda geriye dönüş trendini görmeye başladık. Enflasyondaki bu gerilemenin haziran ile temmuz aylarında da devam edeceğini bekliyoruz" dedi.
 
Babacan, enflasyonun düşük tek haneli rakamlara inmesi ve enflasyonla ilgili beklentilerin belirsizlik aralığının daha daralması durumunda, Türkiye'nin enflasyonda olduğu gibi nominal faizlerde de tek haneyi göreceğine işaret etti.
 
Babacan, "Enflasyonda tek haneye ulaştık, bundan sonraki hedefimiz YTL bazındaki faizlerin de tek haneye inmesi. Bunu zaten döviz borçlanmalarında sağlamış durumdayız" dedi.
 
"AB sürecinde kararlılık sürecek"

Avrupa Birliği sürecinin, zorlu bir süreç olduğunu ancak azim ve kararlılıkla bu işe devam edileceğini vurgulayan Babacan, "Türkiye'nin, AB katılım sürecinde olması öngörülebilirliğini kat kat artırıyor" dedi.
 
Yapısal reformların, bundan sonraki dönemde ekonominin uzun vadeli trendini belirleyen temel faktörler olacağını belirten Babacan, büyümenin, ancak yapısal reformların, sadece ekonomi alanında değil, diğer alanlarda da devam etmesi ile mümkün olacağını vurguladı.
 
DB'den 6 milyar dolarlık finansman
 
Dünya Bankası ile 'ülke destek stratejisi' yerine 'yeni ülke ortaklık stratejisi' adı altında görüşmeleri sürdürdüklerini anlatan Bakan Babacan, 2008 - 2011 yıllarını kapsayacak stratejinin öncelikli alanlarını, 'istihdamın artırılması, kalkınma, bölgesel kalkınma, çevre ve enerjinin' oluşturduğunu kaydetti.
 
Yeni ülke ortaklık stratejisi kapsamında ikinci kamu sektörü kalkınma politikası reform paketi ile ikinci rekabet ve istihdam amaçlı kalkınma politikası reform paketi üzerinde çalışmalara devam edeceklerini belirten Babacan, bu reform paketleri için Dünya Bankası'ndan 6 milyar dolarlık finansman sağlanmasının söz konusu olduğunu söyledi.
 
Babacan, "Ancak kredi, ikinci önemdedir. Asıl olan, Türkiye'nin ne yaptığı ve bu paketlerin, reformların devam etmesi, bu mesajı uluslararası piyasaların görmesi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious