Babacan: Hayal kırıklığı yaşadık

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Babacan, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin Fas’tan Endonezya’ya, Ukrayna’dan Sudan’a kadar geniş bir coğrafyada pek çok ülke tarafından yakından izlendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesinin (KİK) 22. toplantısı, Brüksel’de, Babacan’ın da katılımıyla başladı.
Burada yaptığı konuşmada, AB üyelik sürecinde son gelişmelere değinen Babacan, AB Genel İşler Konseyinin Aralık ayında 8 fasılda müzakereleri durduran ve kalan fasılların kapatılmasını engelleyen kararının Türk hükümetinde ve halkında "hayal kırıklığı" yarattığını belirtti.
Bunun üzerine Türkiye’nin 10 Ocakta AB konusundaki yeni stratejisini belirlediğini anlatan Babacan, "ister açılsın, ister açılmasın, bütün fasıllarda çalışmaların sürdürüleceğini ve belirlenen öncelikler doğrultusunda reformların sürdürüleceğini" ifade ederek, "(AB’deki) siyasi iklim uygun olduğunda fasıllarının resmi olarak açılıp kapatılmasının engelsiz gerçekleştirilebileceğini" vurguladı.
Türkiye’nin işletmeler ve sanayi politikası faslında tutum belgesini 3 hafta önce AB’ye sunduğunu hatırlatan Babacan, belgenin hazırlanmasında ilgili kamu kurumları yanında 32 sivil toplum kuruluşundan (STK) yazılı öneri alındığını ve akabinde yuvarlak masa toplantısı düzenlendiğini kaydetti.

"GÜVENİMİZ YÜKSEK"
Bu şekilde çalışmanın zaman aldığını, fakat "sağlam adımlar attıklarını ve faydalarını zamanla göreceklerini" ifade eden Babacan, AB tarafıyla ilgili şöyle konuştu:
"Yaşanacak gelişmeler bazen sabrımızı, direncimizi test edici olacaktır, fakat buna hazırlıklıyız. AB’nin rekabet gücü kaybı, işsizlik, sosyal güvenlik sistemi ve ekonominin yavaş büyümesi gibi kendi sorunları var. Bunlar ülkeleri AB’nin bütününü düşünmek yerine iç meselelerine döndürüyor. Bir de 27 üyeyle AB’nin işlemesi, karar alması zorlaştı. Tüm bunlara rağmen orta ve uzun vadede Türkiye’nin AB’li geleceğine güvenimiz yüksek." AB’nin kurulmasının ardından çok kısa bir sürede savaşı barışa döndürdüğünü, genişleme politikasıyla refah ve istikrar ihraç ettiğini, birbiriyle iki kez dünya savaşı yapan ülkeleri ortak para kullanır duruma getirdiğini anlatan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye’nin AB üyelik süreci, Fas’tan Endonezya’ya, Ukrayna’dan Sudan’a kadar geniş bir coğrafyada pek çok ülke tarafından yakından izleniyor.
Türkiye’nin demokrasi, laiklik ve İslam’ı bir araya getiren eşsiz bir ülke olması dikkat çekiyor. Türkiye’nin katılımı bu büyük barış projesinde (AB) çok önemli bir adım olacaktır." Babacan, şimdiye dek genelde Türkiye’nin AB’ye hazır olup olmadığının konuşulduğuna işaret ederek, "Artık yavaş yavaş AB’nin Türkiye’yi kabule ne zaman hazır olacağı tartışılmaya başlanacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious