Babacan Hollanda'da

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, dün Hollanda'da Avrupa Birliği (AB) turuna başlayarak, temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babacan, basın toplantısında şunları söyledi: "Biliyorsunuz AB'de, geçtiğimiz ay tatillerle dolu bir süreç yaşanmıştı. Bu ay itibariyle çalışmalar son derece hızlı bir şekilde başlamış durumda. Bir yandan Türkiye'deki gündemimiz, Lübnan'a asker gönderilmesi ile ilgiliydi. Bugün (dün) Mecliste görüşülecek, bir yandan da AB ile ilgili temaslarımız eylül ve ekim ayları içerisinde oldukça yoğun geçecek. Özellikle ekim sonunda AB Komisyonu'nun, Türkiye ile ilgili bir ilerleme raporu yayınlanacak. Bizde, rapor yayınlanmadan evvel bizim atacağımız adımlar sözkonusu olacak. Özellikle de bu reform sürecinde de yeni açılımlar gündeme gelecek. Tabii ki bu rapor önemli diyoruz, çünkü bir anlamda da şunu anlatmak gerekir ki bu raporların amacı Türkiye'nin AB ile olan farklarını ortaya koymak. Hangi konularda ilerlemeye ihtiyacımız var, hangi konularda adımlar atmamız gerekiyor, bu konuların değerlendirilmesini komisyonda dinlemek. Tabii ki bu raporlarda katıldığımız, katılmadığımız kısımlar olabilir. Önemli olan şudur: Türkiye'nin kendisi için yapacağı reformlardır. Biz atacağımız adımları bu reform süreci içerisinde kimseyi memnun etmek için atmıyoruz. Beğensinler derdinde değiliz. Bizim amacımız, Türkiye'nin iki gününün birbirine eşit olmamasıdır. Her an ileriye doğru gelişerek devam etmesidir. Türkiye'nin standartlarını her alanda yükseltmemiz, çok daha müreffeh, çok daha demokratik, insan hak ve özgürlüklerinin çok daha güzel bir ortama kavuşmasını sağlamak. Bir yandan ekonomideki gelişme, Türkiye'deki demokrasinin daha iyi işlemesi, bütün bunlar Türkiye için kazanç. Bizim kendi çıkarımız için, başarımız için ve insanımız için çalışmalarımız bunlar. Türkiye üye oluncaya kadar Türkiye ile ilgili falanca ülke şunu demiş, falanca raporda şunu yazıyor, işte bunlar bizi istemiyorlar gibi bir pisikolojiye kapılmak son derece yanlıştır. Raporların hataları olur, bunlar yeri gelince düzeltilir. Düzeltilmiyorsa ilerde düzeltilir. Biz bunları dikkatlice dinler, değerlendirmesini yaparız. En önemli amaç, Türkiye'nin kendi çıkarı için vereceği reform sürecini başarıyla yürütmektir. Türkiye bu süreçten çıkar sağlıyorsa bu Türk milletinin çıkarı için."

Lahey'de sanayici ve işverenlerle görüştüğünü belirten Ali Babacan, sözlerini şöye tamamladı: "Hollanda'daki gündemimiz, Lahey kentinde, bu ülkenin TÜSİAD'ı olarak da kabul edilen Hollanda Sanayici ve İşverenler Konfederasyonu'nun kahvaltısına biraraya geldik. Aynı gün , Hollanda eski Başbakan Yardımcısı Laurens Jan Brinkhorst ile biraraya geldik. Aynı gün öğleden önce, Hollanda Ekonomi Bakanı Joop Wijn ile yaklaşık 45 dakika, yararlı bir görüşme geçekleştirdik. Öğle yemeğinde ise Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile biraraya gelme fırsatı bulduk. Daha sonra Maliye Bakanı Gerriz Zalm ile bir araya gelerek, önemli bir görüşme gerçekleştirdik. Biliyorsunuz Hollanda ile Türkiye arasındaki yatırım ilişkilerini çok önemsiyoruz. Hollanda, ülkemizde en çok doğrudan sermaye yatıran ülkedir. AB ülkeleri içinde birinci sırada ve ilgi açısından da ilk sıralarda bulunuyor. Çok sayıda Hollandalı firma, yatırım yapmak için Türkiye'de araştırmalarda bulunuyor. Ticaret hacmimiz hızla artmaktadır. İlerdeki ekonomik ilişkilerimizin çok daha büyük çapta gelişeceğini ümit ediyoruz. Biz hükümet olarak daha da artırmak için, muhataplarımızla görüşüyoruz."

Başmüzakereci Ali Babacan'ın temaslarına AB Genel Sereteri Mustafa Oğuz Demiralp, Başbakanlık Müsteşar Yard. Emin Zararsız, DPT Müsteşar Yard. Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanlığo'ndan AB Katılım Süreci Genel Müd. Yard. Büyükelçi Kaya Türkmen, Basın Danışmanı Halit Ertuğrul, Lahey Büyükelçisi Tacan İldem de hazır bulundu.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, merkezi Lahey'de bulunan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Clingendael'deki bir konferansa katılarak burada bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious