Babacan Irak'tan 6 talepte bulundu

Babacan Irak'tan 6 talepte bulundu.10301
  • Giriş : 23.10.2007 / 21:16:00

Babacan, Irak'tan terör örgütüyle mücadeleye yönelik 6 talepte bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Babacan, Talabani ve Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile yaptığı görüşmelerde terör örgütüyle mücadeleye yönelik 6 talepte bulundu. İşte Türkiye'nin 6 şartı:

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Bağdat temasları çerçevesinde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü.

BABACAN:"PKK TERÖRÜ İLE MÜCADELEDE DESTEK SÖZÜ ALDIK"

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmesinde, Türkiye'nin PKK terörü ile mücadelesine destek sözü aldıklarını bildirdi.

Talabani ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Babacan, önemli bir çalışma ziyareti gerçekleştirmekte olduğunu söyleyerek, Talabani ve diğer yetkililerle Irak ve bölge sorunlarını ele aldıklarını kaydetti.

Babacan, Irak'ın bir an önce barış ve huzura kavuşmasını istediklerini belirterek, Türkiye olarak Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini de bildirdi. PKK terörü nedeniyle Türkiye'de sivil ya da asker binlerce vatandaşın öldüğüne dikkat çeken Babacan, sorunun çok acil bir sorun olduğunu, bütün ülkelerden teröre karşı mücadele konusunda Türkiye ile birlik ve beraberlik istediklerini kaydetti. Babacan, "Teröristin iyisi kötüsü olmaz, iyi terörist kötü terörist ayrımı olmaz" diye konuştu.

Görüşmelerde Türkiye'nin PKK terörü ile mücadelesine destek sözü aldıklarını ifade eden Babacan, Türkiye ile Irak arasındaki dostluğun tarihinin çok eskilere dayandığını ve bu ilişkileri bir terör örgütünün yaralamasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Babacan, bu konuların 2-3 Kasım'da İstanbul'da yapılacak Irak toplantısında daha detaylı ele alınacağını da söyledi.

Celal Talabani de açıklamasında Babacan'ı Bağdat'ta görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin yaşadığı terör sorununu anladıklarını ve bu konuda Türkiye'ye gereken desteği vereceklerini söyledi.

Babacan, Talabani ile görüşmesinin ardından Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya geldi. Babacan, Talabani ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptığı görüşmelerde terör örgütüyle mücadeleye yönelik altı talepte bulundu.

Babacan Ankara'dan Talabani'ye altı şart götürdü:

* Terör örgütünü topraklarınızdan atın,

* Lojistik desteğini derhal kesin,

* Yerel faaliyetlerini durdurun,

* Hareket kabiliyetini kısıtlayın ve bürolarını kapatın,

* Liderlerini tutuklayıp Türkiye'ye iade edin,

* Kamplarını derhal kapatın.

BABACAN'DAN SÖZDE ATEŞKESE NET YANIT

2003'teki işgal sonrasında Irak'ı ziyaret eden en üst düzeydeki Türk yetkili olan Babacan, Bağdat'ta Talabani'den önce Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yle biraraya geldi.

Babacan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında terör örgütü PKK tarafından yapılan sözde ateşkes önerisine net yanıt verdi. Babacan "Ateşkes devletler ve nizami güçler arasında olur Burada sorun bizim bir terör örgütüyle uğraşmamız" dedi.

Terörle savaşmanın farklı yolları olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Babacan, "Askeri yöntemlerin yanı sıra, siyasi diyalog, diplomasi, ekonomik ve kültürel önlemler de var" dedi. Babacan, Ankara'nın bunlardan uygun olanlarını zamanı geldiğinde uygulayacağını kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise, Irak hükümetinin PKK sorunuyla başa çıkması için aktif olarak yardımcı olacağını belirtti.

Babacanla terörle savaş konusunda ortak tutum almak üzere anlaştıklarını söyleyen Irak Dışişleri Bakanı, PKK'nın iki ülke arasındaki ilişkileri zehirlemesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Babacan'ın Bağdat temasları sırasında 2-3 Kasım'da İstanbul'da yapılacak Irak'a komşu ülkeler toplantısı da gündeme gelecek.

Ali Babacan, Orta Doğu ülkelerine düzenlediği tur sonrasında, Türkiye'nin PKK saldırılarını engellemek amacıyla Irak'a sınırötesi bir harekat düzenlemeden önce, diplomatik çözüm yollarını tüketmeye çalışacağını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious