Babacan Irak'tan siyasi irade beklediklerini söyledi

Babacan Irak'tan siyasi irade beklediklerini söyledi.10458
  • Giriş : 23.10.2007 / 13:47:00
  • Güncelleme : 23.10.2007 / 13:57:39

Irak'ın başkenti Bağdat'a giden Babacan, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Babacan, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını vurgularken, terör problemi konusunda şunları söyledi:

"PKK binlerce vatandaşımızın hayatına mal olmuş, binlerce sivil ve sivil olmayan vatandaşımızın yaralanmasına sebep olmuştur. Son bir ay içinde 42 vatandaşımızı kaybettik. Terörle mücadeleyi temel prensip olarak ele alıyoruz. Bir başka temel ilke de Irak'ın toprak bütünlüğüdür ve bu iki ilke birbiriyle çelişmeyen konulardır. Biz terörle mücadelenin pek çok enstrümanı olduğunu bilen ve bunları zamanı geldiğince belli bir strateji çerçevesinde uygulamak gerektiğine inanan bir yaklaşım içerisindeyiz. Türkiye ile Irak arasındaki tarihi kültürel ve dostça ilişkilerin bir terör örgütü nedeniyle bozulmasını biz de arzu etmeyiz. Öte yandan, terörizm ve teröristlerle mücadelede uluslararası toplumdan ve komşularımızdan destek bekleriz.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR, ATEŞKES YAPAMAZ

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Babacan, 'terör örgütü' ile ateşkes yapmalarının söz konusu olmadığını vurguladı. PKK sorununu çok 'karmaşık' olarak niteleyen Zebari ise, "Türkiye ile işbirliği yapmak için görüşmelerde bulunmak üzere heyetler göndermek istiyoruz. Türkiye'nin endişelerini iyi biliyoruz. Türkiye ile ortak bir çalışmaya girmek istiyoruz. Irak'ın istikrarına, özellikle kuzeydeki istikrara zarar gelmesini istemiyoruz. Bu çok büyük sorun teşkil eder" dedi.

Irak hükümetinin Türkiye'ye heyet gönderme önerisini değerlendireceklerini belirten Babacan ise Irak'tan terörle mücadele konusunda 'bütün' olarak gerekli siyasi iradeyi göstermesini beklediklerini kaydetti. Babacan,
"Terörizmle mücadelenin temel kuralı güçlü siyasi irade ortaya koymaktır" dedi.

'Türkiye'nin (PKK ile mücadelede) diplomasi konusunda kırılma noktası nedir?' şeklindeki soruya ise Babacan, "Terörist saldırılar yıllardır devam eden bir sorun. Şu ana kadar pek çok değişik yöntem denedik. Bu yöntemlere hem ABD hem de Iraklı yetkililerle birlikte denedik. Herhangi bir somut sonuç alamadık. Askeri bir operasyon da terörle mücadelede bu enstrümanlardan biridir" diye yanıt verdi.

TBMM'nin tezkere onayını hatırlatan Babacan, "Bu da şu anlama geliyor. Şu anda bu enstrümanlardan birisi (tezkere) masada duruyor. Masada olması diğer yöntemlerden vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Şu anda Türkiye'nin bu terör örgütü ile savaşma arzusu uluslar arası toplum ve komşulardan destek görmelidir" diye yanıt verdi.

Hakkari'deki çatışmanın ardından terör örgütü PKK'nın elinde olduğu öne sürülen 8 Türk askeri hakkındaki sorulara da Babacan, "Şu anda konuyu yakından takip ediyoruz. Ne olursa olsun, ne olacak olursa olsun size duyurulacaktır" cevabını verdi. Zebari ise söz konusu bilgiyi medyadan edindiklerini, şu an ellerinde kesin kanıt olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious