Babacan: İslamın şöylesi böylesi olmaz

Babacan: İslamın şöylesi böylesi olmaz.12130
  • Giriş : 22.03.2009 / 15:24:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, 'Ilımlı İslam' tabirine tepki gösterdi..İslam tekdir dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "Ilımlı İslam gibi tabirlerin, Türkiye'ye ya da başka ülkelere etiket yapıştırmaya çalışan kişilerin uydurduğu tabirlerden olduğunu" söyleyerek, "İslamın şöylesi böylesi olmaz, İslam tektir" dedi.

Habertürk kanalında dış politika konuları ve gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Babacan, ABD'deki yeni yönetim dönemiyle ilgili bir soru üzerine, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyasının değişim üzerine kurulduğunu ve işbaşına geldikten hemen sonra özellikle dış politikada bir revizyon çalışması içine girdiğini kaydetti.

Babacan, ABD'nin yeni yönetiminin henüz pek çok konuyla ilgili nihai kararı almasa da çalışma stili olarak, daha çok dinlediğini, tavsiye aldığını ve müttefikleriyle daha yakın bir işbirliği içinde olma çabası içinde olduğunu belirtti. Babacan, şöyle konuştu:

"Tüm politikalar gözden geçirildikten sonra, yeni yönetim, Afganistan'da bunu yapacağım, İran'la ilgili şöyle bir adım atacağım, Irak'ta bunu yapacağım, Orta Doğu'da şu politikayı izleyeceğim dedikten sonra, tabii biz daha doğru bir yorum, değerlendirme yapabiliriz. Ama şu ana kadar bizimle olan temaslardan, yakın diyalog çabasından memnunuz."

Obama'nın Türkiye ziyaretiyle Türkiye'nin bölgedeki rolünde bir değişiklik bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine de Babacan, "Obama'nın gelişinin, Türkiye'nin zaten bölgede artan rolünün doğal bir sonucu olduğunu söylemek belki daha doğru" dedi.

Obama'nın Türkiye ziyaretine ilişkin bir başka soru üzerine de Babacan, ABD Başkanı'nın Türkiye ziyaretinin, Kanada'dan sonra özel amaçlı olarak yapacağı ikinci ziyaret olacağını belirtti.

"Clinton ve ardından Obama'nın Türkiye ziyaretleriyle, ABD, Türkiye'yi 'ılımlı İslam' için model ülke olarak görmekten vazgeçiyor. Yeniden konumlandırmaya gidiyor şeklinde yorumlar var" diye hatırlatılması üzerine ise Babacan, şunları kaydetti:

"Türkiye bugün bir Avrupa ülkesidir ama aynı zamanda bir Asya ülkesidir, bir Balkan ülkesidir, Kafkas ülkesidir, Akdeniz ülkesidir, Karadeniz ülkesidir. Türkiye, Orta Doğu'da etkin bir ülkedir. Türkiye'yi birkaç kelimeyle hapsederek tanımlamak çok zor aslında. 'Ilımlı İslam', İslamın şöylesi böylesi olmaz, İslam tektir. Bu, dışardan bakıp, Türkiye'ye ya da başka ülkelere bir şeyler yakıştırmaya çalışan, illa bir etiket yapıştırmaya çalışan kişilerin uydurduğu tabirlerdir."

Babacan, Türkiye'yi tanımlamak için sayfalar dolusu bir makale yazılması gerektiğini ifade ederek, Türkiye'nin nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğunu, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu ve Türkiye'de laiklik ilkesinin uygulandığını kaydetti. Babacan, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla Türkiye'yi olduğu gibi alıp, Türkiye ile ABD arasındaki işbirliği nasıl yoğunlaştırılabilir, stratejik ortaklıkta neler elde ederiz, şu andaki çalışmalar bu yöndeki çalışmalar. Obama'nın Türkiye'ye gelişi çok boyutlu bir ziyarettir."

24 Nisanın yaklaştığının hatırlatılması üzerine de Bakan Babacan, bundan 3-4 gün önce ABD Kongresine yeni bir karar tasarısının sunulduğunu ve bu karar tasarısının 2007'de sunulan tasarıyla aynı olduğunu söyledi.

Bir başka konunun da ABD başkanlarının 24 Nisanda 1915 olaylarıyla ilgili açıklaması olduğuna dikkati çeken Babacan, bu açıklamada kullanılacak kelimelerin çok önemli olduğunu çünkü bunun bir bakıma ABD yönetiminin 1915 olaylarına ilişkin duruşunu gösterdiğini ifade etti. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim şu anda Washington'da yoğun çabalarımız var. Kongre üyeleriyle, komisyon başkanıyla, bazı lobi kuruluşlarıyla yoğun temaslar var. Aynı zamanda bizim tezlerimizi de anlatıyorlar, yani neden bilimsel bir çalışma olmadan, bundan 90-100 sene önce yaşanan bazı olayların tanımlandırılamayacağını."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*