Babacan: "Kapatma davasını aşarız"

Babacan:
  • Giriş : 09.05.2008 / 18:06:00

Ali Babacan'ın AB Büyükelçilerine, AK Parti'ye karşı açılan kapatma davasıyla ilgili, "Hukukun üstünlüğü ve uluslararası meşruiyet çerçevesinde çözüm olması gerektiğini" söylediği ve "Konuyu şöyle ya da böyle aşarız" dediği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, Babacan'ın 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla bu sabah AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerine verdiği kahvaltılı toplantıda, AK Parti'ye karşı açılan kapatma davası, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinde yapılan değişiklik, terör örgütü PKK, Kıbrıs ve anayasal değişiklikler gibi konular gündeme geldi.

AB Komisyonunun Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini'nin toplantıda, TCK'nın 301. maddesinde değişikliğin yapıldığını ancak uygulamaya bakılması gerektiğini söylediği, Dışişleri Bakanı Babacan ise üç önceliklerinin olduğunu belirtti.

Babacan bu önceliklerin, TBMM tatile girmeden önce Ticaret Kanununu, Sendikalar Kanunu ve "AB fonları için çerçeve anlaşmasını" TBMM'den geçirmek olduğunu kaydetti.

Ali Babacan'ın TCK'nın 301. maddesi konusunda soruşturma yetkisinin Adalet Bakanına verilmesini kastederek, "sisteme sigorta yerleştirdik" dediği ve maddenin uygulama için zihniyetin değişmesi gerektiğini, vakit alacağını ve uygulamaya dikkat edileceğini söylediği öğrenildi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz'un toplantıdaysa anayasa değişikliklerini sorduğu ve Bakan Babacan ise konuyla ilgili olarak anayasa değişiklikleri konusunda belli bir yol katedildiğini, ancak şu anda "değerlendirme sürecinde" olunduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK konusunun da gündeme geldiği toplantıda Dışişleri Bakanı Babacan, Iraklı muhataplarla konuyla ilgili birçok kez konuşulduğunu, yakın zamanda Irak'a heyet gönderildiğini hatırlattı ve Irak'ın kuzeyiyle hiçbir zaman ekonomik ilişkilerin kesilmediğini vurguladı.

Babacan, Kıbrıs'la ilgiliyse AB'den Türkiye'nin iki isteği olduğunu, bunların, teknik destek ve AB üyesi olan Güney Kıbrıs'ı adada çözüm için yönlendirme beklentileri olduğunu belirtti.

Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer'in sorusuyla toplantıda gündeme gelen bir diğer konuysa AK Parti'ye karşı açılan kapatma davası oldu. Babacan'ın Büyükelçinin "partiniz kapatılırsa ne yapacaksınız" sorusu üzerine, "Bu konuyu şöyle ya da böyle aşarız" dediği, Türkiye'nin açık ve şeffaf bir ülke olduğunu, geçen sene de zor bir dönemden geçildiğini, bu sefer de bu dönemin üstesinden gelineceğini söylediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Babacan ayrıca, kapatma davasıyla ilgili "Hukukun üstünlüğü ve uluslararası meşruiyet çerçevesinde çözüm olması" gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious