Babacan kararlı konuştu

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Babacan, 'Hiç kimse farklı yaklaşım ve yorumlarla Türkiye'nin kararlılığı konusunda yanılmasın' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin dünyanın tüm ülkeleri gibi küresel dalgalanmanın etkisi altında olduğunu belirterek, "Bu dönemde adeta dereyi görmeden paçayı sıvayanlar var. Piyasalardaki dalgalanmalardan siyasi medet umanlar, ellerini oğuşturanlar var" dedi.
Babacan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen "Türev Ürünler ve Finans Piyasası: Ürün ve Pazarların Genişlemesi" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin son yıllarda oldukça köklü bir değişim sürecinden geçtiğini anlattı. Geçmişte yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın sonucu olarak Türkiye'nin kötü hatıraları olduğunu ifade eden Babacan, "Bir çok sorumsuzca davranışın Türkiye'nin kazanımlarını bir gecede silip süpürdüğünü gördük" diye konuştu.

Hükümet olarak, iktidara geldikleri günlerde halkın güvensizlik ve tereddütlerini kısa sürede giderdiklerini ifade eden Babacan, "Türkiye'nin sorunlarını çözmek yolunda cesur, kararlı, samimi olduğumuzu gösterdik" diye konuştu.

2007 yılının sonbaharında Türkiye'de genel seçimlerin yapılacağını hatırlatan Babacan, özellikle son dönemlerde hükümetin, seçimin yaklaşması nedeniyle politikalarından taviz vereceği yönünde endişeleri yaymaya çalışanlar olduğunu söyledi. Babacan, şöyle konuştu:

"Hedeflerimize uluştığımız bu kadar açık iken şu anda oluşturulmaya çalışılan bu şüphelerin ne derece yersiz olduğunu hepiniz tekdir edersiniz. Türkiye'de seçim kazanmanın yolu rasyonel olmayan harcamalardan, boş yere sağa sola saçılan paralardan geçmiyor. Türk halkı kimin ne kadar samimi olduğunun farkında. Hiç kimse farklı yaklaşım ve yorumlarla Türkiye'nin bütçe politikalarının kararlılığı konusunda yanılmasın."

Dünyanın tüm ülkelerinin son yıllarda yaşanan küresel dalgalanmaların etkisi altında oduğunu ve Türkiye'nin de doğal olarak bu dalgalanmalardan etkilendiğini anlatkan Ali Babacan, Türk ekonomisinin ve Türk halkının bu dönemde bir testten geçtiğini söyledi. Babacan, bu dönemde bazılarının yersiz değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek, "Adeta dereyi görmeden paçayı sıvayanlar var. Piyasalardaki dalgalanmalardan siyasi medet umanlar, ellerini oğuşturanlar var. Tüm bunlar beyhude uğraşlar" şeklinde konuştu.

Babacan, Türkiye'nin son yıllarda çok önemli bir değişim süreci geçirdiğini ifade ederek, "Değişim, dönüşüm iyi okunmazsa Türkiye üzerinden yapılan değerlendirmeler sağlıklı olmayacaktır. Türkiye'nin eski siyasi, ekonomik alışkanlıklarından vazgeçmediğini düşünmek hatalı bir değerlendirme olur. Çok çok önemli bir yapılanma süreci yaşadık" dedi. Babacan, Türkiye'yi diğer gelişmekte olan ülkelerden ayıran en önemli noktanın başarılı yapısal reformlar olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin yapısal reformaları aynı hız ve kararlılıkla sürdürdüğü takdirde her türlü dalgalanmaya karşı durabileceğini söyledi.

Babacan, AB yolundaki kararlılık ve heyecanın ilk günkü gibi devam ettiğini, burada asla bir rehavetin sözkonusu olmadığını belirterek, "En küçük bir aksaklık hemen kamuoyuna yansıtılıp bu konudaki kararlılıktan dönüldüğü yönünde yorumlar yapılıyor. AB süreci, tüm bakanlık ve kurumlarımıza yayılmış durumda. Bu 'AB işini kim yapıyor' derseniz, bunu tek tek bakanlıklarımız, kurumlarımız yapıyor" şeklinde konuştu.

Babacan, enflasyonla mücadelenin devam edeceğini kaydederek, son günlerde küresel ölçekte yaşanan dalgalanmalar karşısında ekonomi birimlerinin gerekli tüm adımları attığını ve atmaya devam edeceğini belirtti. Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ekonomi birimlerimiz gelişmeleri yakından izliyor. Gerektiği yerde gerekli adımları, gözlerini kırpmadan atıyorlar. Türkiye'ye farklı bir rota çizmek isteyenlerin, Türkiye'yi içine kapatmak isteyenlerin milletten teveccüh görmesi mümkün değildir. Türk halkı ne yaptığımızı, ne yapmak istediğimizi gayet iyi biliyor. Özellikle dönem dönem Türkiye'nin bazı eski siyasetçileri, eski teknisyenleri bugünkü ekonomik görüntü hakkında değerlelendirmelerde bulunuyor. Onlara mutlaka şunu söylemek lazım; siz önce kendi döneminizde neyi, ne kadar başarabildiniz, ona bakın sonra bu değelendirmelerde bulunun. Tabii ki çok önemli görüşler ve değerlendirmeler de var. Biz bunların hepsine açığız, yeter ki bunlar dürüst ve samimi bir şekilde yapılsın."

Ali Babacan, toplumun büyük bir çoğunluğunun hükümetin politikalarındaki samimiyetine inandığını vurgulayarak, negatif enerji yaymak isteyenlerin, kötümserlik pompalayanları milletin farkettiğini kaydetti. "Çok meşakkatli yolları aştık, adeta engin denizlerde dev dalgaları aşarak bu günlere geldik" diyen Babacan, ekonomik ve siyasi politikalardan sapma olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious