Babacan: "Katılım kelimesi rahatsız edici"

Babacan:
  • Giriş : 26.05.2008 / 23:26:00

Babacan, onaylanan AB ortak tutum belgesini tatmin edici bulduklarını, ancak müzakere sürecinin farklı aşamalarında sürekli ''katılım'' kelimesiyle ilgili müdahalelerde bulunulmasının rahatsız edici olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan ve beraberindeki heyet, Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Ali Babacan, Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, bugün AB Dışişleri Bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde onaylanan ortak tutum belgesini değerlendirdi.

Belgenin hazırlığı sırasında bazı sorunlar yaşandığını kaydeden Babacan, "Bazı üye ülkeler, bizim tam üyelik hedefimizi aşındırmayla alakalı bazı çabalar gösterdiler, doğrudur. Ancak diğer ülkelerin, dönem başkanlığının yine Türkiye'nin tam üyelik hedefinin açık seçik korunmasıyla alakalı ayrıca mücadelesi söz konusu oldu ve sonunda ortaya çıkan belge bizi tatmin eden bir belgedir" diye konuştu.

Babacan, ortak tutum belgesinde Türkiye'nin üyelik hedefinin açıkça zikredildiğini vurgulayarak, yarın yapılacak toplantıda AB'nin bu ortak pozisyon belgesinin dönem başkanlığı tarafından gündeme getirileceğini ve belgenin AB müktesebatının bir parçası olacağını belirtti.

Toplantı çerçevesinde dönem başkanının ve genişlemeden sorumlu komiserin birer konuşma yapacağını da söyleyen Babacan, "Bizim bütün bu belgelerle alakalı yine kendi hazırlıklarımız vardır, kendi konuşmamız olacaktır" dedi.

Sorunsuz bir toplantı olmasını beklediğini de ifade eden Ali Babacan, "Geçen haftalarda bazı sıkıntılarımız oldu, bazı riskli alanlar oluştu, fakat bunların tamamını bu akşam itibarıyla aşmış durumdayız. Ancak kuşkusuz, müzakere sürecimizin farklı aşamalarında sürekli olarak bu 'katılım' kelimesiyle alakalı olarak müdahaleler bizi rahatsız etmektedir. Bu, AB'nin temel ilkelerinden biri olan ahde vefa ilkesiyle uyumlu bir tutum değildir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious