Babacan Mahmud Abbas ile görüştü

Babacan Mahmud Abbas ile görüştü.9239
  • Giriş : 02.03.2009 / 14:34:00

"Filistin sorununun çözümü için Arap dünyası bir bütün olarak hareket etmeli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Filistin sorununun çözümü için Arap dünyasının bir bütün olarak hareket etmesi temennisinde bulundu.

Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Gazze'ye yardım konferansına katılan Babacan, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile ikili bir görüşme yaptı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin'in verdiği bilgiye göre, görüşmede Babacan, Türkiye'nin Gazze'nin yeniden imarına verdiği önemi dile getirdi ve Türkiye'de muhtelif kampanyalar vasıtasıyla halk arasında toplanan yardımları hatırlattı.

Babacan, "Tüm gruplarla temas halindeyiz. Filistinliler arası uzlaşmazlığın giderilmesi konusunda Mısır'ın çabalarını destekliyoruz. Arap aleminin de bir bütün olarak hareket etmesi, Filistin sorununun çözümü için elzemdir" dedi.

Orta Doğu barış sürecine olumlu bakan bir yapılanmaya bir an önce gidilmesinin önemini dile getiren Babacan, barış sürecini ileriye götürecek bütün adımlara destek verdi.

Babacan'ın talebi üzerine, Abbas'ın Kahire'de Filistinli gruplar arasında yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdiği de öğrenildi.

Abbas, Türkiye'nin sadece Filistin halkı için değil, bölge halkı için katkılarda bulunduğunu belirterek, "Doğru iş yapıyorsunuz" dedi.

Filistin sorununun çözümü için belirlenen "Yol Haritası" ve iki devletli çözüm konusunda çaba harcadıklarını bildiren Abbas, öncelikle Filistinlilere uygulanan ablukanın kaldırılmasına ilişkin taleplerini yineledi.

Abbas ve Babacan, İsrail'deki seçim sonuçları ile ABD'nin Orta Doğu özel temsilcisi George Mitchell'in Türkiye ve Filistin'e yaptığı ziyaretle ilgili olarak da görüş alışverişinde bulundular.

Babacan, İsrail'de barış sürecine olumlu yaklaşacak bir hükümetin kurulmasının da önemine işaret etti.

Ali Babacan'ın konferansta bir konuşma yapması ve çeşitli ülkelerden gelen temsilcilerle ikili görüşmelerde bulunması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*