Babacan Pakistan yolcusu

Babacan Pakistan yolcusu.10155
  • Giriş : 18.04.2008 / 17:56:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, resmi ziyarette bulunmak üzere Pakistan'a hareket etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hereketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Ali Babacan, Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi'nin daveti üzerine beraberindeki heyetle birlikte Pakistan'a gittiğini belirterek, Türkiye ile Pakistan arasında müstesna bir kardeşlik ilişkisi olduğunu kaydetti.

Pakistan'daki yeni hükümetin ulusal dayanışma ve uyum içinde ülkeyi aydınlık bir geleceğe taşıyacağına olan ümidin tam olduğunu ifade eden Ali Babacan, Türkiye'nin Pakistan'ın demokratikleşme sürecinde özellikle son dönemde attığı kararlı adımları takdirle izlediğini kaydetti. Babacan, "Bugüne değin olduğu gibi bundan sonra da Pakistan'ın terörizmle, aşırıcılıkla mücadelesini ve demokratikleşme sürecini güçlü bir şekilde destekleyeceğiz" dedi.

Ali Babacan, İslamabad'da yarın öncelikle Kureyşi'yle biraraya geleceğini, ardından Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ve Başbakanı Mahdum Seyid Yusuf Rıza Gilani ile görüşeceğini söyledi. Babacan, suikast saldırısı sonucu hayatını kaybeden Benazir Butto'nun eşi, Pakistan Halk Partisi eş başkanı Asıf Ali Zerdari ile de görüşeceğini kayedtti.

Bir gazetecinin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili bildirisinin içeriğini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Ali Babacan, "Bugünkü metin sanırım yarım saat kadar önce açıklandı. Daha metni detaylı bir şekilde değerlendirecek vaktimiz olmadı. Ancak detaylı bir değerlendirmeden sonra yorum yapmayı daha uygun görüyorum" dedi.

AK Partili bazı isimlerin böyle bir metnin yayınlanması konusunda telkinlerde bulunduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Ali Babacan, "Konuyla ilgili bazı milletvekillerinin açıklamaları oldu. Kendileri neler yaptıklarını, neler yapmadıklarını açıkladılar. Bunların üzerine benim tekrar bir şey söylemem doğru olmaz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious