Babacan: PKK'nın yalnızlaştırılması birinci hedef

Babacan: PKK'nın yalnızlaştırılması birinci hedef.9363
  • Giriş : 28.04.2008 / 13:37:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, terör örgütü PKK'nın yalnızlaştırılmasının birinci hedef olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babacan, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters ile Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. İki bakan, görüşme sonrası ortak basın açıklamasında bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Son düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde karar alındığı şeklindeki iddialar çerçevesinde bölge yönetimi ile karşılıklı görüşmelerin artıp artmayacağının sorulması üzerine Babacan, "Irak'taki bütün gruplarla ilişkilerimizi geliştirmek gibi genel politikamız var" diye konuştu.

Babacan, soruya yanıtında, Türkiye ile Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim arasında, terör örgütü PKK konusunda farklı görüşler bulunduğunu vurgulayarak, "ıÜüAncak önümüzdeki dönemde Irak'ın kuzeyindeki yönetimle farklı seviyelerde farklı temasların sıklaşmasını bekleyebilirsiniz. Bu, hem terör örgütüyle mücadele açısından önemlidir, hem de Irak'ın geneliyle olan ekonomik ilişkilerimiz, enerji konularıyla alakalı ilişkilerimiz açısından önemlidir. PKK bir terör örgütüdür ve bu terör örgütü ile mücadelede uluslar arası dayanışma son derece önemlidir. Terör örgütünü tecrit etmek, izole etmek, yalnızlaştırmak burada birinci hedeftir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious