Babacan: PKK'yı bitireceğiz

Babacan: PKK'yı bitireceğiz .10458
  • Giriş : 19.10.2007 / 17:28:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda bundan böyle sözlerin değil fiiliyatın hakim olması gereken bir dönem olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, Mısır'ın başkenti Kahire'deki temasları sırasında TRT'ye verdiği özel demeçte, terörle mücadele etmeye kararlı olduklarını belirterek, "Bu konudaki kararlılığımızı, irademizi hiç kimse test etmeye kalkmasın" dedi.

Terör örgütü PKK'nın yıllardır Türkiye'ye zarar veren, insanları katleden, pek çok yaralanmaya sebep olan, pek çok ülke tarafından resmi listede terör örgütü olarak yer alan bir örgüt olduğuna işaret eden Babacan, yıllardır hem içeride hem dışarıda farklı metotlarla farklı enstrümanlarla bu terör örgütüyle mücadele ettiklerine dikkati çekti.

Babacan, özellikle Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'nın varlığının, oradaki kampların, orada yapılan eğitimlerin ortak dünyanın bildiği bir gerçek olduğunu ifade ederek, "Biz hem Amerikan yönetimiyle hem Irak'taki yetkililerle defalarca konuyu gündeme getirdik. Ancak maalesef bugüne kadar somut sonuç alınamadı. Problemler azalmadı, çoğaldı. Son bir aylık sürede sadece, 30 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

"Artık konuşmanın değil, sözlerin değil, fiiliyatın hakim olması gereken bir dönem bundan sonra" diye konuşan Babacan, TBMM'den aldıkları yetkiyle gerektiğinde sınır ötesi operasyonla kuzey Irak'taki teröristleri hedefleyerek adım atma konusunda şu anda yasal süreci tamamladıklarını kaydetti.

Babacan, bunun fevri olarak alınmış bir karar olmadığını, bunun arkasında yıllardır devam eden bir sorunun bulunduğunu, safha safha bu noktaya geldiklerini belirterek, "Bu konudaki kararlılığımız tam. Biz terörle mücadele etmeye kararlıyız. Ve bu konudaki kararlılığımızı, irademizi hiç kimse test etmeye kalkmasın" ifadesini kullandı.

Babacan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesinde kabul edilmesinin son derece büyük bir hata ve talihsiz bir gelişme olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious