Babacan reformlar için tarih verdi: 2012

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Babacan, Türkiye'nin AB takvimini kendisinin belirleyeceğini belirterek, reformları 2012 seçimi öncesi bitirmek istediklerini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "AB reformlarıyla ilgili olarak kendi takvimimizi ve kendi programımızı kendimiz belirleyeceğiz" dedi. Reformları, 2013'ten önce bitirmek istediklerini belirten Babacan, 2012'deki seçimlerden önce reformları tamamlamak istediklerini açıkladı.
Babacan, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Amerikan Türk Cemiyeti (ATC) tarafından düzenlenen 'Türkiye: Doğrudan Yatırımların ve Özel Yatırım Fonlarının Yeni Hedefi' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB perspektifi, ekonomisi ve Türkiye'de yatırım koşullarıyla ilgili bilgi verdi.
AB hedefinin, ülkenin reform sürecine katkıda bulunduğunu ifade eden Babacan, birliğe yeni katılan ülkelerin önlerine önceden belirlenmiş takvim verildiğini, ancak Türkiye'nin durumunun daha farklı olduğunu, AB içinde Türkiye'ye yönelik tutumun da yeni giren diğer ülkelere gösterilen tutumdan daha farklı olduğunu dile getirdi.

Nisanda açıklanacak
Babacan, üyelik süreciyle ilgili olarak "Kendi takvimimizi ve programımızı kendimiz belirleyeceğiz ve bu programda önceliklerimizi belirleyeceğiz. 2007-2013 tarihlerini kapsayan bu programı öngörülenden daha önce 2011'in sonunda, 2012'deki seçimlerden önce bitirmek istiyoruz" diye konuştu.
Babacan, söz konusu programı, sivil toplum örgütlerinin ve ilgili kuruluşların görüşlerini aldıktan sonra gelecek ay kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi. Babacan, bu kapsamda Türkiye'nin AB'ye, AB'nin Türkiye'ye hazır olmasından daha önce hazır olacağını ve zamanı kendisinin kontrol edeceğini kaydetti.

'Türk pasaportu istiyorlar'
Türkiye'nin AB üyelik sürecinin küresel sonuçları olacağını, Türkiye'nin, bölgede özel bir konumda olduğunu anlatan Babacan, İstanbul'da yaşayan yabancı işadamı sayısında artış olduğunu, pek çok işadamının Balkanlar, Orta Asya, Kafkaslar ve Ortadoğu'da iş yapmak için Türk pasaportu almaya çalıştığını söyledi. Türkiye ekonomisinde son dört senede yaşanan olumlu gelişmelere değinen Babacan, serbest piyasa ekonomisi ve dalgalı döviz kuru uygulamasından asla vazgeçilmeyeceğini ifade etti. Babacan, sermayenin 'rengi ve ülkesi olmadığını' belirterek, Türkiye'ye dış sermaye girişinin arttığını vurguladı.
Babacan, Türkiye'nin Avrupa'da çok iyi bilindiğini, ancak ABD'de daha çok tanıtımın gerektiğini belirtip ABD'li yatırımcılara da "Türkiye önemli ve büyük bir ülke, Türkiye'de iş yapacaklar büyük düşünmeli' diye seslendi. Babacan'ın, 'Türkiye ve ABD-Başarının İş Boyutu" başlıklı toplantıya katılmak için Washington'a geçmesi bekleniyor.
TAİK Başkanı ve Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de Türkiye'nin ABD'li yatırımcılara tanıtımı açısından toplantının başarılı geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious