Babacan Suudi Arabistan'a gidiyor

Babacan Suudi Arabistan'a gidiyor.12130
  • Giriş : 01.09.2008 / 14:47:00

Babacan, Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arasında tesisi öngörülen Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog mekanizmasının hayata geçirileceği Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantıya katılmak üzere yarın Suudi Arabistan’a gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıya altı KİK üyesi ülkenin Dışişleri Bakanları ile KİK Genel Sekreteri Abdurrahman Hamad El Attiyah katılacak.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt ve Katar tarafından 1981 yılında kurulan KİK genel olarak, üye ülkeler arasında siyasi, ekonomik, askeri, sosyal ve kültürel alanlarda işbirliği ve eşgüdüm sağlanmasını amaçlıyor.

KİK ile tek bir ülke arasında düzenli olarak tesis edilecek ilk stratejik diyalog olan girişimle, KİK ülkeleriyle mevcut olumlu ilişkilerin ve işbirliğinin yapısal bir çerçevede daha da geliştirilmesine yönelik olarak başta siyasi, ekonomik, savunma, güvenlik ve kültür alanlarında olmak üzere kapsamlı ve düzenli bir istişare mekanizmasının kurulması amaçlanıyor.

Açıklamada, toplantı sırasında tesis edilecek diyalog mekanizmasının esaslarını belirleyecek bir ortak belgenin kabulünün öngörüldüğü, ayrıca bir araya gelen bakanların ikili, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunmalarının beklendiği de bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*