Babacan: Talabani'nin önerisini değerlendireceğiz

Babacan: Talabani'nin önerisini değerlendireceğiz.9668
  • Giriş : 09.03.2008 / 00:17:00
  • Güncelleme : 09.03.2008 / 00:22:30

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ziyareti sırasında Türkiye ile Irak arasında dar değil genel anlamda bir işbirliği sağlanacağının konuşulduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ziyareti sırasında Türkiye ile Irak arasında dar değil genel anlamda bir işbirliği ve diyalog sürecinin başlatılması ve bununla ilgili belli aralıklarla bir araya gelecek bir heyet oluşturulması konusunun gündeme geldiğini belirterek, "Bu öneriyi değerlendireceğiz ama henüz net, kesin verilmiş bir karar söz konusu değil. Ama Irakla olan ilişkileri her alanda geliştirmek istiyoruz" dedi.

Babacan, Moritanya'ya gidişinden önce Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Talabani'nin ziyaretine ilişkin soruyu yanıtladı.

Babacan, Talabani'nin Ankara'ya çok sayıda bakanla geldiğini ve bunun bir miktarda Türk tarafının önerisiyle olduğunu söyleyerek, bugün ilgili bakanların birbirleriyle görüştüklerini hatırlattı. Babacan, şunları kaydetti:

"Irak ile ilişkilerimizi her alanda daha farklı noktalara getirmeyi arzu ediyoruz. Görmek istediğimiz istikrarlı, güven ve garanti altına alınmış, halkının refahını yükselten bir Irak. Dost bir ülke olan Irak'ın her alanda gelişmesini isteriz ve bu süreçte Türkiye olarak yanlarında yer almayı arzu ederiz."

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious