Babacan teröre karşı Avusturya'dan işbirliği istedi

Babacan teröre karşı Avusturya'dan işbirliği istedi.9363
  • Giriş : 21.04.2008 / 16:25:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, terörizmle mücadelede Avusturya'dan daha fazla destek beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan, Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Babacan, iki ülke arasındaki üst düzey siyasi temasların ikili ilişkilerin pekiştirilmesinde önemli rol oynadığını belirterek, Plassnik ile ikili ilişkileri irdeleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

İkili ilişkiler açısından Plassnik'in yaklaşım ve görüşlerini yapıcı bulduğunu kaydeden Babacan, terörle mücadele konusunu da ayrıntılı biçimde ele aldıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Babacan, görüşmelerde ayrıca, Avusturya'nın Türkiye'nin AB ilişkilerine bakış açısını Plassnik'ten dinlemek ve kendisine Türkiye'nin görüş ve beklentilerini anlatma imkanı bulduğunu söyledi.

Babacan, Plassnik'e Türkiye'nin AB üyelik hedefinin ve bugüne kadar yapılan reformların kararlılıkla devam edeceğini vurguladığını ifade ederek, "AB katılım sürecimizde Avusturya'nın desteğinin devamını beklediğimizi vurguladım" dedi.

Kıbrıs sorunun içinde bulunduğu aşamayla ilgili görüşlerini de Plassnik ile paylaştığını belirten Babacan, Kıbrıs sorununun BM çatısı altında, kapsamlı bir şekilde çözümünün önemine değindiğini kaydetti.

Plassnik de yaptığı konuşmada, Ankara'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Babacan ile zengin bir menü içinde görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Görüşmelerde AB'ye uyum, medeniyetler ittifakı, dinler ve kültürler arası diyalog gibi konuları ele aldıklarını söyleyen Plassnik, Türkiye'nin AB sürecinde yürüttüğü reform çalışmalarının etkileyici ve olumlu bir gelişme izlediğini ifade etti. Plassnik, hem Avusturya hem de AB olarak yapılanları desteklemeye ve teşvik etmeye devam ettiklerini kaydetti. Plassnik, AB sürecine ilişkin Avusturya'nın pozisyonunun değişmediğini de Babacan'a ilettiğini söyledi.

Plassnik, terörle mücadelede konusunda birlikte hareket edilmesinin önemine değinerek, "Sağlam bir ortak olarak terörle mücadele konusunda kararlıyız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious