Babacan: Türkiye'nin imkanları yeterliydi

Babacan: Türkiye'nin imkanları yeterliydi.12130
  • Giriş : 27.03.2009 / 19:58:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, düşen helikopterin bulunması için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla herhangi bir ülkeden yardım talebinde bulunulmadığını, Türkiye'nin imkanlarının yeterli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Moskova'da düzenlediği Afganistan konferansına katıldıktan sonra Ankara'ya dönüşünde Esenboğa Havaalanında basın toplantısı düzenleyen Babacan, Moskova'da ŞİÖ himayesinde düzenlenen konferansa da örgüte üye 6 ülke haricinde Afganistan'a komşu ve Afganistan ile yakından ilgilenen ülkelerden oluşan toplam 20 ülkenin katıldığını bildirdi.

Babacan, toplantının özellikle Afganistan ile ilgili sorunlara bölgesel bir perspektiften bakılması açısından önemli olduğunu vurgulayarak, "Aynı zamanda ŞİÖ'nün düzenlediği ve bizim de davet edildiğimiz bir ilk toplantıdır, o açıdan da önem taşımaktadır" dedi.

Toplantıda Afganistan ile ilgili sorunların çözümüne Türkiye'nin bakış açısını anlattıklarını ifade eden Babacan, şöyle devam etti:

"Askeri unsurların yanı sıra ekonomik unsurların, diplomatik girişimlerin, kültürel çalışmaların, kalkınma ve insani yardım programlarının son derece önemli olduğunu söyledik ve Afganistan için nihai bir çözümün ancak siyasi bir çözüm olacağı konusunda görüşlerimizi muhataplarımıza ilettik.

Ayrıca 31 Mart'ta Lahey'de yine Afganistan konulu toplantı olacak. 70-80 ülkenin katılımıyla ve BM şemsiyesi altında yapılacak. 3-4 Nisan'da NATO zirvesinde de en önemli gündem maddelerinden biri Afganistan olacak."

NATO zirvesinden önce, 1 Nisan'da Türkiye-Afganistan-Pakistan zirvesinin üçüncüsünü düzenleyeceklerini de bildiren Babacan, zirvenin 3 cumhurbaşkanının katılımıyla Ankara'da yapılacağını söyledi.

Babacan, üçlü zirveye üç ülkenin dışişleri bakanları, Genelkurmay başkanları ve istihbaratla ilgili birimlerinin başkanlarının da katılacağını, özellikle güvenlik odaklı bir toplantı olacağını kaydetti.

Bu arada Babacan, AB Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantısına katılmak üzere Çek Cumhuriyetine yapacağı ziyareti, yoğun programı nedeniyle iptal etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*