Babacan: 'Uygulamalarda olumsuzluklar var'

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Ali Babacan, "Türkiye, AB tam üye olduğunda birliğe yük olan değil, yük alan ülke olacaktır. Hepimiz bunu göreceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Babacan, 2007 yılı bütçesinin seçim bütçesi olduğuna dair iddialara da tepki göstererek, "Rakamlar aynı rakamlar. Seçim ile ilgili en ufacık delilleri var mı göstersinler. Korkular, evhamlar, riskler üzerinde Türkiye hiçbir yere gitmez" dedi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın düzenlediği Siyaset Okulu'nda 'Demokrasi ve AB' konulu ders veren Devlet Bakanı Babacan, Türkiye'nin 2004 yılı sonu itibariyle Kopenhag siyasi kriterlerini gerçekleştirdiği için AB ile müzakerelere başlayabildiğini belirterek, "Ancak Türkiye bu kriterlerin tamamını gerçekleşmiş deği, kritik eşiği gerçtiği için müzakerelere başladı. Bu şu anlamı geliyor ki; Türkiye'nin önünde daha geçeceği çok yol var. Yapması gereken çok reform var" dedi.

AB Komisyon'un Türkiye ile ilerlediği raporda reformlardan çok uygulama eksiklikleri olduğunu ifade eden Babacan, bu nedenle aralarında çok sayıda bakanın olduğu Reform İzleme Grubu'nu kurduklarını, bu grubun reformların uyg ulamasında ortaya çıkan eksiklikleri belirleyerek giderilmesine çalıştığına dikkat çekti. Babacan, bazı çevrelerce Türkiye'nin AB tam üyelik sürecinde attığı adımları taviz olarak değerlendirdiğini anımsatarak, "Şimdiye kadar AB için attığımız adımlar taviz değil; bizim için kanazımdır" dedi. Son dönemlerde AB karşıtı siyasi söylemlerin olduğunu, bununda içe kapanma, tüm suçları dışarıda arama anlamına geldiğini ifade eden Babacan, bunun sadece Türkiye'de değil, kimi AB üye ülkelerinde de yapıldığını kaydetti. Babacan, açıklanan ilerleme raporunda ekonomik kriterlerle ilgili herhangi bir olumsuz birşey olmadığına dikkat çekerek, bunun Türkiye'nin elde ettiği ekonomik başarılardan kaynaklandığını vurguladı. Babacan, "Zamanı geldiğinde Türkiye AB tam üye olduğunda birliğe yük olan değil, yük alan ülke olacaktır. Hepimiz bunu göreceğiz" dedi.

"2004 YILINDA DA SEÇİM VARDI AMA BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN SAPMADIK"

Konuşmasının önemli bir kısmını ekonomideki gelişmelere ayıran Babacan, Türkiye'nin elde ettiği büyüme hızıyla dünyanın en hızlı büyüyen birkaç ülkesinden biri olduğunu söyledi. Hükümetin ilk yıllarında enflasyonla mücadele ile birlikte büyümeyi götürmekte çok zorluklar çektiklerini anlatan Babacan, ancak son üç yılda bunu başaran Türkiye'nin dünya literatürüne girdiğini kaydetti.

Türkiye'ye giren yabancı sermayenin her geçen yıl artarak devam ettiğini dile getiren Babacan, "2005 yılında 9,7 milyar dolar olan yabancı sermaye girişi Eylül ayı itibariyle 12.8 milyar dolara ulaşmış durumda. Türkiye en fazla yabancı sermaye çeken ülkeler sıralamasında 7. sıraya yükseldi. Yıl sonu itibariyle Türkiye bu sıralamada birkaç basamak daha yükseleceğini tahmin ediyorum" diye konuştu.

Babacan, 2007 yılında gerçekleşecek genel seçimler nedeniyle hükümetin bütçe disipline uymayacağı eleştrilerine de tepki gösterdi. Babacan, 2004 yılında da yerel seçimlerin yapıldığını, o dönemde de bütçe disiplininden taviz verileceğini iddiaların olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "seçim var diye adeta kıyameti koparıyorlardı. Peki ne oldu. Yüzde 6,5 faiz dışı fazla hedefine ulaştık. Şimdi de seçim var diye olumsuzluk bir hava oluşturuluyor. Güvensizlik oluşturulmaya çalışılıyor. Bundan kim karlı çıkacak. AK Partiye zarar vermek adına bu ülkeye zarar vermek vatanseverlik değil... 2007 yılında faiz dışı fazlayı yüzde 6,5 olarak bütçeye koyduk ve bu bütçe şuanda Meclis'te görüşülüyor. Bütçede kalemler aynı. Seçim ile ilgili en ufacık delilleri var mı göstersinler. Rakamlar aynı rakamlar. Gereksiz yere endişe, evham oluşturmamak gerekir. Korkular, evhamlar, riskler üzerinde Türkiye hiçbir yere gitmez. Biz günü kurtaracak politikaların peşinde olmadık. Aksi takdirde bundan çocuklarımız zarar görür. Unutmayın ki; geçmişte bu yapılmıştı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious