Babacan ve Bakoyanni Kıbrıs'ta çözümden ümitli

Babacan ve Bakoyanni Kıbrıs'ta çözümden ümitli.14503
  • Giriş : 08.03.2008 / 12:05:00

8 Temmuz anlaşmasının Kıbrıs konusunu yeni bir çözüme yönlendirebileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, önümüzdeki dönemi Kıbrıs konusunda "önemli bir fırsat penceresi" olarak değerlendirerek, 8 Temmuz anlaşmasının Kıbrıs konusunu yeni bir çözüme yönlendirebileceğini söyledi.

Ankara'ya iki günlük çalışma ziyaretinde bulunan Bakoyanni, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya geldi.

Babacan ve Bakoyanni Dışişleri Bakanlığındaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakoyanni, Kıbrıs konusunun görüşmede ele alındığını belirterek, önümüzdeki dönemin Kıbrıs'la ilgili hareketli geçeceği konusunda Babacan'la aynı fikri paylaştıklarını söyledi.

"Önümüzde bir fırsat penceresi olarak algılayabileceğimiz ve bizim de bunun geliştirilmesi için katkıda bulunabileceğimiz bir fırsat var" diyen Bakoyanni, sözlerini şöyle sürdürdü:

"8 Temmuz anlaşmasının, yeni ve son derece güzel hazırlanmış bir çözüm aşamasına yönlendirebileceği düşüncesini taşıyoruz. Bu da tabii ki BM Güvenlik Konseyinin kararlarının da uygulanacağı, Kıbrıs'ın haklı, kalıcı ve temelli bir çözüme yaklaşması ve böyle bir sürece girmesi anlamını taşıyor. Bu da tabii ki, iki halkın birlikte yaşayabileceği bir çözüm anlamına geliyor."

Dışişleri Bakanı Babacan ise Kıbrıs konusunun önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, "2008 için önemli bir fırsat penceresinin açıldığını düşünüyoruz" dedi.

Ege ile ilgili konuların ise istikşafi görüşmeler çerçevesinde ele alındığını kaydeden Babacan, dün Atina'da yeni hükümet dönemindeki ikinci tur görüşmelerin gerçekleştirildiğini ve bunların devam edeceğini belirtti.

Babacan, azınlıklarla ilgili konuların da rahatlıkla ve açıklıkla konuşulduğunu söyledi ve "Her iki tarafta çözüm odaklı bir siyasi irade var" diye konuştu.

-8 TEMMUZ ANLAŞMASI-

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eski Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreterinin eski yardımcısı İbrahim Gambari'nin başkanlığında 8 Temmuz 2006'da Lefkoşa'da ara bölgede yaptıkları görüşmede, "kararlar" ve "ilkeler" anlaşması yapmıştı.

8 Temmuz Anlaşması veya "Gambari Süreci" olarak da bilinen anlaşma, iki taraf arasındaki, insan kaçakçılığı, kuş gribi gibi gündelik sorunların görüşülerek halledilmesi için teknik komiteler kurulmasını, Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konuların ele alınması için de çalışma grupları oluşturulmasını öngörüyordu.

Papadopulos'un, Kıbrıs sorununun çözümünü zamana yayma taktiği nedeniyle 8 Temmuz Anlaşması hayata geçirilmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious