Babacan'a AB'den tam destek

Babacan'a AB'den tam destek.12292
  • Giriş : 21.11.2007 / 08:18:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 08:39:48

AB Troyka toplantısı için Brüksel'de bulunan Ali Babacan'a övgüler geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında her altı ayda bir gerçekleşen Troyka toplantısı dün gerçekleşti. PKK terörü ve Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik olası operasyonu toplantı gündeminin ağırlığını oluşturdu.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan dün sabah Türk basını ile bir araya geldiği toplantıda, DTP’nin kapatılmasını onaylamadığını ima etti ve "Türkiye’de yeniden parti kurmak zor değil. Bu türlü uygulamalar, terör örgütünü güçlendirir" dedi.

Babacan ayrıca, kurumların kapatılması ve kurumlara verilen cezaların çok anlamlı olmadığını belirterek, şahıslarla ilgili bir sorun varsa, bunun gereğini yargı organlarının yapacağını kaydetti.

Ali Babacan, "Yasama, yürütme ve yargının, terör örgütünü güçlendirecek herhangi bir tavırdan kaçınması gerekir" dedi.

Rehn: "Türkiye vatandaşlarını koruma hakkına sahip"

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn de, Troyka toplantısı sonrası gerçekleşen basın toplantısında Erdoğan’ın "DTP’nin kapatılması, insanları dağa kaçırtır. Meclis'te olması daha iyi" yaklaşımını hatırlattı ve Başbakanın da DTP’nin Meclis'in dışına itilmesinden yana olmadığını söyledi.

Rehn, "AB çoğulculuk ve demokrasiden yanadır. Ama terörizmin desteklenmesine de karşıyız" dedi. Rehn ayrıca, PKK saldırılarını kınadıklarını belirterek, "Türkiye, vatandaşlarını koruma hakkına sahiptir. Terörle mücadelesini destekliyoruz" diye konuştu.

Babacan: "Niyet yetmiyor"

Babacan’ın Dışişleri Bakanı olmasından ve AB Komisyonu’nun İlerleme Raporu'nu yayınlamasından sonra, AB ile Türkiye arasındaki ilk “üst düzey” toplantı olması açısından önemli olan Troyka toplantısı sonrasında konuşan Babacan, bazı Avrupa ülkelerinde kırmızı bültenle aranan teröristlerin serbest bırakıldığını belirterek, "Terörle mücadelede destek" talep etti.

Kuzey Irak yönetimi ve Irak hükümetinin PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmesi gerektiğini söyleyen Babacan, "niyet yetmiyor. Fiziksel kapasite de gerekiyor. Maalesef biz bunu göremiyoruz" dedi.

İki başlık için tarih 18 Aralık

AB Dönem Başkanı olarak Portekiz Dışişleri Bakanı Louis Amado ise, Fransa’nın itirazlarına rağmen 18 Aralık'ta Türkiye ile iki başlığın müzakerelerini daha açmak amacında olduklarını kaydetti.

Bu başlıkların "Tüketici Sağlığının Korunması" ve "Avrupa Ulaşım Ağı" olduğunu kaydetti. Amado ayrıca, Fransa’nın "AB’nin geleceği" ile ilgili oluşturulmasını istediği "Akil Adamlar Komitesi"nin, Türkiye’yi müzakere süreci rayından çıkartmayacak şekilde görevlendirilmesini amaçladıklarını kaydederek, "Bir üye ülkenin bu süreci engellemesini önlememiz lazım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious