Babacan'a göre ABD'nin Türkiye bakışı

Babacan'a göre ABD'nin Türkiye bakışı.12130
  • Giriş : 25.02.2009 / 15:49:00

Babacan, ABD'nin yeni yönetiminin de Türkiye'nin bölgesindeki etkinliğine ve lider pozisyonuna hem saygı gösterdiğini hem de beraber neler yapılabileceğinin arayışı içerisinde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından onuruna Çırağan Sarayı'nda verilen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri belki pek çok kelimelerle tarif edebileceklerini, ancak bu ilişkileri tarif ederken en çok kullandıkları kelimelerin ''dostluk'', ''ortaklık'' ve ''müttefiklik'' olduğunu söyledi.

İlişkilerin tarihine bakıldığında çok köklü olduğunu, ortak değerler ve idealler üzerine inşa edildiğini belirten Babacan, ''Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler bizim her açıdan önemsediğimiz ve daha da geliştirmek istediğimiz ilişkilerdir. 'Ortak değerler', 'ortak idealler' dedik. Bunların içinde kuşkusuz demokrasinin çok önemli yeri var. Temel haklar, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ilkesi... Her ne kadar son zamanlarda biraz soru işaretleri oluştuysa da serbest piyasa ekonomisi gibi... Türkiye ve ABD'nin hem beraberce paylaştıkları hem de dünyanın dört bir yanında yerleştirmek, geliştirmek için çalıştıkları değerler var'' şeklinde konuştu.

Söz konusu ortak değerlerin üzerine inşa edilmiş ilişkileri hep sağlıklı ilişkiler olarak gördüğünü ifade eden Babacan, ortak değerler, prensipler, uluslararası hukuk söz konusu olduktan sonra ilişkilerin temellerinin hiçbir zaman sorgulanmaması ve bu ilişkilerin hep daha ileriye gideceği konusunda da herkesin bu fikirde, bu inançta olması gerektiğini düşündüğünü kaydetti.

Bu ilişkilerin kuşkusuz aynı zamanda karşılıklı çıkara dayalı ilişkiler olduğunu belirten Babacan, ''Dış politikada çok geniş bir ortak gündemimiz var. Türkiye'nin en önemli 10 dış politika konusunu sıralasanız, bir de ABD'nin en önemli 10 dış politika konusunu sıralasanız, göreceksiniz ki listeler aşağı yukarı aynı listeler...'' dedi.

-''OBAMA'NIN DIŞ POLİTİKA KISTASLARI BİZİ CESARETLENDİRİYOR''-

Ali Babacan, Türkiye'nin çok geniş bir coğrafya ile yakın tarihi ve kültürel ilişkileri bulundunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Afganistan, Pakistan... Yani Fas'tan alın Bangladeş'e kadarki bu kuşakta Türkiye'nin hem yakın bir ilgisi hem de güçlü ilişkileri söz konusu. Yine aynı bölge, yine aynı kuşak, belki dünyada en çok problemlerin, krizlerin yaşandığı, ara ara bu krizlerin sıcak çatışmalara dönüştüğü bir alan. Bu kadar geniş bir gündemde Türkiye bu bölgelere daha yakın bir ülke olarak ABD ile beraber güzel sonuçlar elde edecektir diye düşünüyoruz. Özellikle Başkan Obama'nın dış politikada ortaya koyduğu temel kıstaslar, temel bakış açısı, bu konuda bizleri cesaretlendiriyor. ABD olarak 'biz dinleyeceğiz, danışacağız, istişare edeceğiz, ortaklarımızla, müttefiklerimizle yakın çalışacağız, daha yakın işbirliği içerisinde olacağız' diyorlar.''

ABD'de yeni yönetimin iş başına geleli 1 ay 5 gün olduğunu, bu 35-36 günlük kısa süre içerisinde pek çok temasları bulunduğunu anlatan Babacan, bütün bu temaslarda her iki ülkenin de birbirine verdiği değeri, önemi vurguladığını kaydetti.

Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz bunu önemsiyoruz. Yani biz ABD'nin bölgemizdeki ağırlığına, önemine, etkisine değer veriyoruz. Yapabilecekleri çok şeyler olduğuna inanıyoruz. ABD'nin yeni yönetimi de Türkiye'nin bölgesindeki etkinliğine, bölgesindeki lider pozisyonuna hem saygı gösteriyor hem de 'beraber neler yapabiliriz'in arayışı içerisinde. ABD ile bizim bu çok geniş coğrafyada, çok geniş ortak gündemde elde etmek istediğimiz sonuçlar, görmek istediğimiz tablo aslında tamamen aynı tablo.

Sözlerimin başında bahsettiğim değerleri, ilkeleri, idealleri dünyanın her yerinde anlatmak, bunların o bölgelerde gelişmesini sağlamak, istikrar, güvenlik barış... Bunlar nihai hedefler. Ara ara bu hedeflere ulaşma konusunda hangi yolun, hangi yöntemin izleneceği konusunda kuşkusuz görüş ayrılıklarımız olabiliyor. Bu da gayet doğal.''

"KÜRESEL KRİZ, KUŞKUSUZ TÜRKİYE'Yİ DE ETKİLEMEKTEDİR. BELKİ TAMAMEN DIŞA KAPALI EKONOMİLER HARİCİNDE BU KRİZDEN ETKİLENMEYEN ÜLKE DE YOKTUR''

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ''Küresel kriz, kuşkusuz Türkiye'yi de etkilemektedir. Belki tamemen dışa kapalı ekonomiler haricinde bu krizden etkilenmeyen ülke de yoktur'' dedi.

Babacan, Türkiye'nin Suriye açılımının ''Bu ülkeyi uluslararası toplum izole ederken siz niye uğraşıyorsunuz?'' diye eleştirildiğini anlattı.

Orta Doğu'daki bir çok sorunun çözümünde bu ülkenin işbirliğine ihtiyaç bulunduğunu belirten Bakan Babacan, Türkiye'nin bölgesindeki sorunların çözümü için en temel enstrüman olarak diyaloğu düşündüğünü kaydetti.

Babacan, ''Bölgemizdeki pek çok sorunun gerginlikle, izolasyonla, tecritle hatta askeri operasyonlarla çözülebileceğine inanmıyoruz. İstişare, diyalog odaklı yaklaşım zaman içinde karşılık bulacak'' dedi.

Türkiye'nin kuşkusuz farklı bölgelerde uyguladığı politikaların bütün dünyanın dikkatini çektiğini anlatan Babacan, Rusya-Gürcistan arasında savaşın 4. gününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Moskova'ya gittiklerini ve Rus liderlerle bunun neden yanlış olduğunu, bu sorunun çözümü için nasıl yaklaşılması gerektiğini konuştuklarını söyledi.

Babacan, aynı şekilde İsrail'in Gazze'ye başlattığı operasyonlarda da ilk tepki veren, müdahale eden ülkelerden biri olduklarını dile getirerek, ''Bunun yanlış olduğunu, bu şekilde bir sonuç alınamayacağını açıkça söyledik'' dedi.

Dış politikada uyguladıkları en önemli ilkelerin açıkça doğruyu konuşmak, birisine farklı diğerine farklı mesajlar vermemek, herkese mavi boncuk dağıtmamak olduğunu kaydeden Babacan, şöyle devam etti:

''Belli ilkelerle hareket ettikten, uluslararası hukuk dedikten sonra açıkçası korkacak hiç bir şeyimiz yok. Temel insan hakları, demokrasi dedikten sonra korkacak hiç bir şey yok. Eğer bir bölgede, ülkede, halkın iradesi önemli diyorsak, halkı anlamak önemli diyorsak, burası ister Gazze olsun, ister Pakistan olsun, ister Afganistan olsun hiç fark etmez. Bunu açık yüreklilikle söylüyorsak, çözümün ancak öyle olduğuna inandığımız için söylüyoruz. Çünkü halkı kazanmadan, halkın aklını, kalbini kazanmadan, çözümlerin çok zor olacağına inanıyoruz. Tepeden inme çözümlerin hiç bir bölgeye çözüm getirmeyeceğine, kalıcı olmayacağına inanıyoruz ve bu çerçevede dış politikamızı yürütüyoruz.''

Bakan Babacan, Türkiye'nin bu geniş coğrafya ile yakın ilişkisinin yanı sıra geçirdiği bir reform süreci olduğunu ifade ederek, AB katılım sürecinin de Türkiye'nin dış politikasında çok önemi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin kendi içinde ne kadar başarılı olursa, dışarıda duruşunu o kadar kolay kabul ettirebildiğini, Türkiye'nin elde ettiği ekonomik başarının demokratikleşme yolunda gösterdiği başarının, Türkiye'nin elini dışarıda da güçlendirdiğini anlatan Babacan, ''Konuşurken, tecrübeler geçirmiş ve başarılı olmuş bir ülke olarak söyledikleriniz gayet iyi oluyor'' dedi.

Ekonomik krize de değinen Babacan, şunları kaydetti:

''Özellikle son yaşadığımız küresel kriz, önce finans krizi olarak başlayan, sonra ekonomik krize dönüşen ve açık tüm ekonomileri etkileyen bu kriz, kuşkusuz Türkiye'yi de etkilemektedir. Belki tamamen dışa kapalı ekonomiler haricinde bu krizden etkilenmeyen ülke de yoktur. Özellikle bu krizin kaynağının başta ABD olmak üzere gelişmiş ekonomiler olduğunu düşündüğümüzde bunun da özellikle iş dünyasına yansımaları önemli gündem maddemiz.

2009'da kesinlikle önemli bir gündem maddesi olacak ve bir kaç yıl daha bunun izlerini hep konuşacağız, tartışacağız. Türkiye'nin zamanında yaptığı reformlar, bugün bizim göreceli olarak bu krizden daha az etkilenmemize yardımcı olacak.''

Babacan, bugün Avrupa'da bankacılık sektörüne destek vermek zorunda kalmayan bir kaç ülke varsa onlardan birisinin de Türkiye olduğunu belirterek, ''Bu zamanında alınan tedbirlerin ve finans sistemini A'dan Z'ye yeniden yapılandırmamızın da olumlu bir sonucudur. O gün alınan tedbirlerin bugün mutlaka olumlu etkilerini görüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*