Babacan'a Öymen'den red

Babacan'a Öymen'den red.12429
  • Giriş : 09.09.2008 / 17:43:00

Deniz Baykal'ın Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın randevu talebini kabul etmemesinin ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in de Dışişleri heyetini kabul etmekten vazgeçtiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) süreci ile ilgili 4 yıllık reform programını içeren Ulusal Program'ı (UP) anlatmak için Dışişleri Bakanlığı'nın talepleri CHP tarafından hem genel başkan, hem de genel başkan yardımcısı seviyesinde reddedilince, UP taslağının CHP'ye iadeli-taahhütlü posta ile gönderilmesine karar verildi. Babacan'ın görüşme talebini genel başkan düzeyinde reddeden MHP'ye ise partinin genel başkan yardımcıları ile görüşmek üzere bir heyet gönderilecek.

Dışişleri Bakanı Babacan, Ankara Sheraton Oteli'nde, AB Genel Sekreterliği tarafından yürütülen 'AB ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu'nun Geliştirilmesi Projesi'nin tanıtım toplantısında bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Türkiye'nin AB sürecine verdiği önemi bir kez daha vurgulayan Babacan, yapılan önemli çalışmalara karşın, alınması gereken uzun bir yol daha olduğunu dile getirdi.AB müktesebatına uyum kapsamında hazırlanan 2008-2012 Ulusal Program taslağını, kamu kurum ve kuruluşları ile ortak bir çalışma sonucu hazırladıklarını belirten Babacan, 'Hazırlanan taslağı, görüşlerini almak üzere 80'den fazla sivil toplum kuruluşuna ve siyasi partilere gönderdiklerini dile getirdi. Kendisinin de Meclis'teki siyasi parti liderleri ile görüştüğünü ve kendilerini program ile ilgili bilgilendirdiğini kaydeden Babacan, UP ile ilgili görüşme taleplerini kabul etmeyen CHP lideri Deniz Baykal ile MHP Lideri Bahçeli'yi kastederek, 'Buna karşın, iki tane siyasi parti lideri bunları dinlemek istemedi. Türk halkının çıkarına da olsa bu hükümetin önümüze getireceği her şeyi biz şimdiden reddediyoruz diye bir anlayış yoktur ümit ediyorum. Mart'ta genel seçimler var ya. Türkiye yavaş yavaş o seçim atmosferine girecek. Ben ümit ediyorum ki, bu AB reformları, o seçim atmosferine feda edilmez. Ümit ediyorum ki, muhalefet partilerimiz Türk halkının çıkarına olan bu reformları destekler. En azından içinde ne var ne yok anlamaya çalışır. Bu reformların içeriği, ne olacağı onlara oy verenleri de etkileyecek. Bir siyasi parti liderinin reformların ne olacağını, içeriğinin ne olacağını dinlemek istememesi, kuşkusuz herkesin düşünmesi gereken bir konudur.' dedi.

AB sürecinin, iç siyasi çekişmelere malzeme edilmemesi gereken bir süreç olduğunu kaydeden babacan, 'Biz, UP taslağını, iki liderde görüşmek istemese de, bir tanesine posta ile gönderdik iadeli-taahhütlü. Diğer siyasi partinin iki genel başkan yardımcısına da arkadaşlarımız gidecekler, programı sunacaklar, görüşecekler. Biz 3 hafta içinde yorumları bekliyoruz. Meclis, 1 Ekim'de açılış töreni olacak ama yasamanın ilk günü 7 Ekim. 7 Ekim'e kadar bu işi olgunlaştırmak istiyoruz. Hem sivil toplum kuruluşlarından hem de siyasi partilerden görüşlerini bekliyoruz.' diye konuştu.

Cihan'a konu ile ilgili bilgi veren üst düzey bir yetkili, iadeli taahhütlü postanın CHP'ye gönderildiğini kaydetti. Posta gönderilmesinin ardındaki nedenin ise Baykal'ın Babacan'ın görüşme talebini kabul etmemesinin ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in de kendini bilgilendirmeye gelecek olan Dışişleri heyeti ile olan randevusunu iptal etmesi olduğu öğrenildi. Bakan Babacan, Baykal'ın randevu talebine karşılık vermemesi üzerine yaptığı açıklamada, 'Genel Başkanı Yardımcısı Onur Öymen'e bu programın sunulabileceğine dair bize bilgi ulaştırdılar CHP'den. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nden ve Dışişleri Bakanlığı'ndan arkadaşlarımız sayın Öymen'in uygun olduğu bir vakitte programı sunacaklar" açıklamasında bulunmuştu. Öymen'in de randevuyu iptal etmesi üzerine UP taslağı, CHP'ye iadeli taahütlü posta ile gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*