Babacan'dan ABD gemisi açıklaması

Babacan'dan ABD gemisi açıklaması.12130
  • Giriş : 13.09.2008 / 21:58:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD Savaş gemilerinin Boğazlardan Karadeniz'e geçişleri ile ilgili iddiaları, "Her şey Montrö Sözleşmesi ile uyum içerisindedir" sözleri ile değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babacan, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile Dışişleri Bakanlığı'nda yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Başta Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı görüşmenin ardından her iki bakan basına açıklamada bulunmak üzere kameraların karşısına geçti.

Bir basın mensubunun, ABD Askeri Gemisi 'Mc Faul -74'ün Karadeniz'de 21 gün geçirerek, boğazlardan Türk karasularını terk etmesinin hemen ardından yine boğazlardan Karadeniz'e giriş yapmasının "Montrö Sözleşmesi deliniyor' şeklinde değerlendirildiğini belirterek, bu konudaki düşüncelerinin ne olduğunu sorması üzerine Babacan, "Şu ana kadar boğazlardaki trafiğe ve Karadeniz'de bulunan gemilerin miktarı ve tonajına bakacak olursanız, olan her şey Montrö Sözleşmesi ile uyum içerisindedir" dedi.

Montrö Sözleşmesinin 1936 yılında imzalandığını kaydeden Babacan, "İkinci Dünya Savaşı'nda dahi Montrö Sözleşmesi büyük bir disiplinle uygulanmıştır. Bugün de aynı disiplin ve ciddiyetle Türkiye tarafından uygulanmaktadır" diye konuştu. Babacan ile Ebul Geyt arasında bugün yapılan görüşme, 3 Kasım 2007'de İstanbul'da imzalanan Türkiye-Mısır Stratejik Diyalogu Çerçeve Muhtırası kapsamındaki ilk toplantı oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*