Babacan'dan açıklama

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Bakan Babacan: "Türkiye'de artık borcun sürdürülebilirliği sorun olmaktan çıkmıştır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Ali Babacan, piyasa riskleri ve operasyonel riskleri kontrol altında tutmak açısından borç yönetiminde yeni bir dönemin başlamış olduğunu belirterek, "Türkiye'de artık borcun sürdürülebilirliği sorun olmaktan çıkmıştır" dedi. Babacan, alınan tedbirlerle enflasyonun orta vadede hedeflere uygun patikaya gelmesinin sağlanacağını söyledi.

Türkiye Ekonomi Kurulu`nun Ankara'da Sheraton Otel'de düzenlediği 'Uluslararası Ekonomi Konferansı'nın ikinci gününde konuşan Devlet Bakanı Babacan, Türkiye ekonomisinin son 3,5 yıllık dönemde geldiği noktayı anlattı. Bu dönemde gerçekleştirilen yapısal reformların büyük önem taşıdığının altını çizen Babacan, piyasa riskleri ve operasyonel riskleri kontrol altında tutmak açısından borç yönetiminde yeni bir dönemin başlamış olduğunu söyledi. Babacan, "Bu çerçevede sürdürülebilir, saydam ve hesap verebilir bir borç yönetimi sağlanmıştır. Türkiye'de artık borcun sürdürülebilirliği sorun olmaktan çıkmıştır" diye konuştu.

Türkiye'nin enflasyonla mücadelede katettiği yolu hatırlatan Babacan, Merkez Bankası'nın 2006 yılı başından itibaren açık enflasyon hedeflemesine geçtiğini, bu çerçevede de sapma aralıkları içerisinde 2006 enflasyonunun yüzde 5, takip eden iki yılda da hedefin yüzde 4 olduğunu ifade etti.

Babacan, petrol, altın fiyatları ve hizmet sektöründeki katılık nedeniyle Nisan-Mayıs döneminde enflasyon düşüş hızında yavaşlama yaşandığını ve patikanın dışına çıkıldığını belirterek, "Ancak alınan tedbirlerle enflasyonun orta vadede hedeflere uygun patikaya gelmesi sağlanacaktır" dedi.

Babacan, Türkiye ekonomisinin geçirdiği hızlı ve yapısal dönüşüm sayesinde, ekonomideki kırılganlığın giderildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious