Babacan'dan cari açığa formül

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Ali Babacan, orta ve uzun vadede Türkiye'nin cari açığının azalmasının daha yüksek katma değer üreten bir sanayiden geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Babacan, TÜBİTAK, TOBB ETÜ ve TURBO-ppp işbirliğiyle, TOBB -ETÜ konferans salonunda düzenlenen 'AB 7'inci Çerçeve Programı Türkiye Forumu Ulusal Açılış Konferansı'nda konuşma yaptı.

Küresel anlamda sınırların kalkarak rekabetin arttığına dikkati çeken Babacan, Türkiye'nin de bundan sonra daha rekabetçi ve yüksek katma değer üreten bir sanayiyi hedeflemesi gerektiğini bildirdi.

Babacan, “Orta ve uzun vadede Türkiye'nin cari açığının azalması dahi, daha yüksek katma değer üreten bir sanayiden geçer” dedi.

Babacan, Ar-Ge alanında sağlanacak ilerlemenin ve artan rekabet gücünün, Türkiye'nin ilerideki ekonomik gücüne katkıda bulunacak önemli bir unsur olduğunu ifade etti.

"Kalıcı rekabet önemli"

Kalıcı rekabetin önemine de işaret eden Bakan Babacan, geçici girdi maliyet destekleriyle kalıcı bir rekabetin sağlanamayacağını, ancak bilgi ve yüksek teknoloji ile güçlü ve kalıcı bir rekabetin sağlanacağını vurguladı.

Babacan, bugün için Ar-Ge'ye yapılan yatırımların, uzun vadede karşılığının mutlaka alınacağını da ifade etti.

7’inci Çerçeve Programı gibi uluslararası araştırma programlarını, ulusal fonların tamamlayıcısı olarak gördüklerini belirten Babacan, “Ulusal Ar-Ge altyapısı ve bu alana ayrılan kaynaklar ne kadar güçlü olursa, uluslararası boyutu destekleyecek şekilde etkinleşirse, Türk şirketlerinin ve araştırmacılarının Avrupalı meslektaşlarıyla beraber dünya standardında araştırmalara imza atması o kadar kolay olacaktır” dedi.

Ar-Ge yapmadan rekabetçi olmanın mümkün olmadığını ifade eden Babacan, etkin bir Ar-Ge'nin de daha çok işbirliği yapmaktan geçtiğini, bugün dünyanın büyük şirketlerinin bir araya gelerek Ar-Ge işbirliğine dayalı büyük platformlar kurduklarını gözlemlediklerini söyledi.

6’ıncı Çerçeve Programı ile son iki yılda önemli bir ilerleme kaydettiklerini, ancak buna karşılık eski çerçeve programındaki performansın yeterli olmadığını da belirten Babacan, “Çerçeve Programları sadece fon sağlayan programlar olmaktan ziyade, dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla geleceğin teknolojilerinin geliştirilmesine ortam hazırlayan programlar olarak algılanmalıdır” dedi.

7’inci Çerçeve Programı'nı, AB ile entegrasyonun ileri bir aşaması olarak gördüklerini belirten Babacan, daha çok araştırmacı şirket bu programda yer aldıkça, daha ileri teknolojileri üretmek için mesafe katedeceklerini bildirdi.

Ar-Ge ile Türkiye'nin, ileri teknoloji ürünleri ihracatının da artacağını belirten Babacan, yedi yıl süreyle uygulanacak olan bu programa Türkiye'nin katkısının, ilk görülen rakamın oldukça altına indiğini de vurguladı.

"AB ile eylem planı üzerinde görüşüyoruz"

7’inci program mutabakat zaptında nihai aşamaya geldiklerini belirten Ali Babacan, standart konular dışında, vize ve diğer bazı konularda ‘Eylem Planı’ üzerinde AB Komisyonu yetkilileriyle görüştüklerini, komisyon yetkililerinin de bu konudaki problemin farkında olduğunu söyledi.

7’inci Çerçeve Programı'ndan beklentilerinin çok yüksek olduğunu ve bu çerçevede, kısıtlı bütçe imkanlarına rağmen önemli bir kamu kaynağını da bu alana tahsis edeceklerini ifade eden Babacan, ''Amaç, Türkiye'nin daha yüksek bir katma değer üreten sanayiye sahip olmasıdır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious