Babacan'dan sıra dışı bir Türkiye tarifi

Babacan'dan sıra dışı bir Türkiye tarifi.12130
  • Giriş : 31.10.2008 / 14:26:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Asya'dan bakıldığında Avrupa'nın Asya'ya uzantısı, Avrupa'dan bakıldığında Asya'nın Avrupa'ya uzantısı olarak görüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Babacan, İstanbul'da devam eden Dünya Ekonomi Forumu Asya Avrupa Toplantıları çerçevesinde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir Avrupa ülkesi, aynı zamanda da bir Asya ülkesi olduğunu belirterek, ''İstanbul öyle bir şehir ki, bir tarafı Asya'da, bir tarafı Avrupa'dadır. Türkiye aynı zamanda bir Balkan, Kafkas, Karadeniz, Asya ülkesidir'' dedi. Babacan, tüm bu bölgenin kavşağında bulunan Türkiye'nin aynı zamanda bir NATO ülkesi ve AB'ye tam üyelik yolunda ilerleyen bir ülke olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin, bölgede sorunların ve çatışmaların barışçıl yönden çözülmesi konusunda birçok girişimleri olduğunu ifade eden Babacan, Türkiye'nin ''Medeniyetler Birliği Projesi''ni başlattığını, 70'den fazla ülkenin ve 15 sivil toplum kuruluşunun kendisini bu projenin dostu olarak ilan ettiğini belirtti.

Babacan, Türkiye'nin çatışmaların barışçıl bir şekilde çözülmesi için başlattığı çabaların dünyanın ilgisini çektiğini kaydeden Babacan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeliği konusunda 192 ülkeden 151'inin oyunu aldığını hatırlattı.

Türkiye'nin Kuzey ile Güney, Batı ile Doğu'yu bağlayan bir ülke olduğunu belirten Babacan, Türkiye'nin enerji kaynaklarına komşu ülke olması nedeniyle dünyada artan bir öneminin bulunduğunu vurguladı.

Babacan, Türkiye'nin, sorunların barışçıl yönde çözülmesi çalışmaları çerçevesinde Kafkasya İşbirliği Platformu önerisinde bulunduğunu da belirterek, bu önerinin Rusya, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından olumlu karşılandığını, Gürcistan'ın bu platforma Rusya'nın topraklarından tamamen çekilmesinden sonra katılacağını bildirdi.

Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesini işgal etmesinin ardından Türkiye'nin Ermenistan ile sınırını kapattığını hatırlatan Babacan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözülmesi için iki ülkeyi de yüreklendirdiklerini söyledi. Babacan, bölgede sorunların çözülmesi halinde ticaret ve işbirliği için büyük bir potansiyel olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*