Babacan'dan son uyarı: Türkiye adımlarını gizli atacak

Babacan'dan son uyarı: Türkiye adımlarını gizli atacak .10458
  • Giriş : 01.11.2007 / 13:18:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan İstanbul'da yapılacak olan Irak'a komşu ülkeler toplantısı hakkında açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan komşu ülkelerin katılımıyla istanbul'da yapılacak Irak'a komşu ülkeler toplantısı hakkında basına bilgi verdi.

Babacan konuşmasında özetle şunları söyledi...

"Bildiğiniz gibi bu haftasonu ev sahipliğini yapacağımız önemli bir toplantı var. Bu toplantı çok önemli bir boyuttadır. Başlangıçta bu sürecin amacı Irak'taki çalkantının diğer ülkelere ve daha fazla yayılmasını önlemekti.

Türkiye ilk günden itibaren Irak'ın toprak bütünlüğü, siyasi birliğini düşünerek, komşu ülke sorumluluğuyla hareket etmiştir. Türkiye'nin bu iyi niyetli çabaları, toplantıların giderek daha fazla katılım sağlanmasına yardımcı olmuştur.

Bu toplantı hem iç barışa hem de bölge durumununa vurgu yapar. Toplantının temel ilkeleri Irak'ın bağımsızlığını, eğemenliğini , siyasal diyolağa önem verilmesi, Irak halkının huzurunu, ve Irak halkının terörü kınaması olarak özetlenebilir. G-8 zirvesi bu sürece dahil edilmiştir. Biz ayrıca çalışma gurupları oluşturduk, amacımız Irak'a yardımcı olmak

İstanbul'daki çalışmaya Bahreyn, Fransa, Kanada, İran, Irak, Suudi Arabistan, Suriye, ABD gibi ülkeler katılacak. Tüm dünyanın ilgiyle takip edeceği bir toplantı olacak. İstanbul toplantısı sonuç bildirgesi tüm ülkelerin taslağında dolaşıyor. Sonuç bildirgesinde daha önceki bakanların söylediklerinin tebliğ edilmesini bekliyoruz. Irak'ın sosyal refahı ve toprak bütünlüğünün vurgulanması son derece önemli...

Irak'la komşuları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, enerji, ıraklı mültecilerin durumu gibi konular bu bildirgede yerini almaktadır. Irak'a yardım etmek zorundayız. Ben Irak ziyaretim çerçevesinde içler acısı durumlar gördüm.

Hiçbir önemli karar komşuyla konuşmadan verilmemeli. Irakla ilgili her şey komşu ülkeleri yakından ilgilenmektedir.Irak'ın içinde bulunduğu şartlar terörizim açısından bazı olumsuzluklara yol açtığından ırakın güvenliği son derece önemlidir. İstanbul toplantısının bu beklentileri karşılayacağını istiyor ve ümit ediyoruz.

Bölgedeki 11 ülkeyi kapsayan diplomasi trafiği gerçekleştirdim. En önemli gündem maddesi Irak'tı... PKK öncelikli ele aldığım konuydu. Türkiye'nin güçlü pozisyonunu gittiğim yerlerde paylaştım. İstanbulda ABD Dışişleri Bakanı Rice ile görüşme var. Bu görüşme bizim açımızdan büyük önem arzediyor.

Ambargo önlemlerimiz terör ve terör kaynaklarına yöneliktir. Terör destekçilerinini hedefleyen çerçevesi çok iyi belirlenen ekonomik tedbirlerler alacağız. Irak'taki uçuşlarla ilgili olarak, Irak'taki uçuşlarda dönem dönem kısıtlamalar olmuştur. Irak halkını kısıtlamayacağız hedef terör ve terör örgütü, onlara yardım edenlerdir.

Irak borçlarıyla ilgili tespit çalışmaları yürütüyoruz. Şu an tüm özel ve kamu kuruluşlarında ırak borç tespiti yapıyoruz borçlara ilişkin önemli bir karar henüz alyınmamıştır. Irak'ta ABD varlığı sözkonusu.. Zaten Irak'ın terörle mücadele edecek enstürüman irade ve gücü yoktur.

Konu ABD'de, Irak ve Türkiye arasındaki mesele gibi gösteriliyor biz de bunu şiddetle reddediyoruz konu terörist örgüt ve bizim onlarla olan mücadelemizdir. Bunlara terörist diyemeyenle bu zeminde konuşmanın yararsız olduğuna inanıyoruz.. Geçtiğimiz dönemde teröristlerle mücadelede pekçok format denedik ama sorunlarımız azalmadı. sonunlarımız arttı. Böyle devam etmek bizi ilerletmeyecek somut adımları konuşalım diyoruz türkiye olarak artık aynı şeylerin çalışmayan mekanizmaların tekrar tekrar denenmesini istemiyoruz. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Şu an zaten ateş Türkiye'ye düşüyor buna engel olunması gerekir. Irak'tan da bu konu hakkında somut adımlar bekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious