Babacan'dan Tayland'a mektup

Babacan'dan Tayland'a mektup.12130
  • Giriş : 29.09.2008 / 20:20:00

Babacan'dan Tayland Dışişleri Bakanı Amornvıvat'a niyet mektubu..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Tayland Dışişleri Bakanı ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) dönem başkanı Sompong Amornvivat'a Türkiye ile ASEAN arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla niyet mektubu verdi.
BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin son gününde Babacan BM'de temaslarına devam etti.

Babacan, Mozambik Dışişleri Bakanı Oldemiro Marques ve ardından Tayland Dışişleri Bakanı Sompong Amornvivat ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin'den alınan bilgiye göre, görüşmede bakanlar iki ülke arasındaki ekonomik yapının birbirine benzer olduğunu ve aralarındaki ticaret hacminin geçen yıl 1.4 milyar dolara ulaştığını belirttiler.

Babacan, Türkiye'ye Tayland'dan gelen turist sayısının 8 bin olduğunu ve bu sayının arttırılması için çaba harcanması gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde bu yıl 50. yılın kutlandığını belirten taraflar, ikili ilişkilerde pürüz olmadığını ifade etti.

Tayland Dışişleri Bakanı Amornvivat da 2005 yılında Türkiye'ye geldiğini belirterek, Babacan'ı ülkesine davet etti.

Görüşmede Babacan'ın, Tayland Dışişleri Bakanı Sompong'a Dostluk ve İşbirliği anlaşması çerçevesinde ASEAN ile kurumsal düzeyde ilişkileri geliştirmek amacıyla bir niyet mektubu verdiği ve Türkiye'nin ASEAN ülkeleriyle ekonomik ve siyasi ilişkilerini geliştirmek istediğini söylediği öğrenildi.

Tayland Dışişleri Bakanının da Babacan'a ASEAN ülkelerinin Türkiye'nin kendileriyle işbirliği yapma niyetini kabul eder etmez kendisini ASEAN toplantılarında konuk bakan olarak görmek istediğini söylediği belirtildi. Babacan, bugün Moldova Dışişleri Bakanı ile de görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*