Babacan'ın AB'den PKK talebi

Babacan'ın AB'den PKK talebi.12130
  • Giriş : 11.10.2008 / 15:18:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bazı Avrupa ülkelerinden, bölücü terör örgütüne karşı daha güçlü bir siyasi irade ortaya koymalarını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, 5. Boğaziçi Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada terör konusuna değinerek, Türkiye'nin, uluslararası terörün hedefi olmuş ülkelerden biri olduğuna, bölücü örgütün sivil olup olmadığını ayırt etmeksizin çok sayıda cana kıydığına dikkati çekti.

"Bazı Avrupa ülkelerinden beklentimiz, bölücü terör örgütüne karşı daha güçlü bir siyasi irade ortaya koyulması" diyen Babacan, özellikle örgütün Avrupa'daki çalışmalarının yakından takip edilip, gerekli tedbirlerin daha ciddi bir kararlılıkla alınmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Babacan, son Boğaziçi Konferansı'nda sadece 4 faslın müzakereye açılmış olduğunu, o günden bu güne 4 faslın daha açıldığını kaydederek, Fransa dönem başkanlığında da birkaç faslın daha açılmasını beklediklerini söyledi.

Ali Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

"Pek çok fasılda müzakerelere hazırız. Bu, AB Komisyonu raporlarında da yazıyor. Örneğin eğitim ve kültür, enerji, ekonomik ve parasal politikalar faslı. Bunlar komisyonun, 'Türkiye bu fasılları açmaya tamamen hazırdır' diye rapor ettiği fasıllar. Ancak bu fasıllar, farklı ülkelerin engellemeleriyle şu anda maalesef açılamıyor. Kıbrıs sebebiyle 8 faslımız müzakerelere açılamıyor. Üye ülkelerin 5 fasılla ilgili farklı bir yaklaşımı var. Fasılların açılması daha çok 27 ülkenin Türkiye'nin müzakere sürecinin devamıyla alakalı iradesini bir bakıma teyit ettiği bir nokta. Türkiye için fasılların açılma hızıyla Türkiye'nin ilerleme hızı aslında birbirinden farklı ve biz bunu Kıbrıs'la ilgili 2006 kararlarından sonra açıklamış olduğumuz programlarla ortaya koyduk."

Babacan, "Dedik ki, (artık Türkiye'nin hukuki açıdan fasılları açıp kapama süreciyle bizim kendi iç reform sürecimizi birbirinden ayıralım. Eğer Türkiye, teknik olarak tamamen hazır olduğu fasıllarda dahi müzakerelere başlayamıyorsa, demek ki bu süreçte siyasi iklim hakim olacak, üye ülkelerin siyasi duruşları egemen olacak. Biz kendi işimize devam edelim)" diye konuştu.

Kıbrıs ile ilgili önemli bir sürecin var olduğunu, adadaki iki liderin buluştuğunu ve yeni bir iyimserlik havasının hakim olduğunu belirten Babacan, Türkiye'nin bu sürece tam destek verdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*