Babacan'ın Chicago temasları başladı

Babacan'ın Chicago temasları başladı.10458
  • Giriş : 20.09.2007 / 23:07:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ABD'ye yaptığı ziyaretin ilk ayağı olan Chicago'daki temaslarına bugün başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan Chicago'da önce kendisinin de işletme mastırı yaptığı Northwestern Üniversitesi Kellogg İdari Bilimler Okulunu ziyaret etti.

Babacan okulda Kellogg İdari Bilimler Okulu'nun Dekanı Prof.Dr. Dipak Jain tarafından karşılandı. Babacan, eşi, Türkiye'nin Washington Büyükelçi Nabi Şensoy ve Chicago Başkonsolosu Kenan İpek ve beraberindeki heyetlebirlikte dekan Jain'in ofisinde bir süre sohbet ettiler.

Daha sonra Babacan'a Dekan Jain tarafından ''Seçkin Mezun Ödülü'' takdim edildi.

Babacan yaptığı teşekkür konuşmasında, Kellogg okulunun bir öğrencisi olmaktan her zaman onur duyduğunu, Kellogg'un kendisi için hem iş hayatında, hem de hükümetteki görevinde her zaman çok öğretici olduğunu söyledi.

Babacan okuldan mezun olduktan sonra yaptıklarıyla ilgili de bilgi verdiği konuşmasında AK Parti yönetiminde ekonomiden sorumlu devlet bakanı görevinde bulunduğunu, Türkiye'nin ekonomisinin son dönemde son derece iyiye gittiğini, ekonominin çok hızlı büyüdüğünü anlattı. Babacan, son iki yılda Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine de başkanlık yaptığını anlattı, Babacan daha sonra öğrencilerin çeşitli konularda sorularını yanıtladı.

Babacan AB ile ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili verdi.

Babacan Türkiye'nin nüfusunun 70 milyon olduğunu, konumunun AB'nin diğer ülkelerden biraz daha farklı olduğunu söyledi. Türk halkının AB üyeliğini her zaman desteklemeye devam ettiğini anlatan Babacan, 2004 yılında Türkiye'nin AB ile görüşmelere başlaması kararının alındığını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Babacan, AB süresinin Türkiye'nin hem demokrasi, hem temel insan hakları, hem de ekonomisine çok olumlu yönde etkilediğini vurguladı. Babacan hükümetin AB üyeliği sürecine son derece önem verdiğinive bu hedefe yönelik doğru yönde adımlar atmaya devam ettiğini söyledi.

Babacan, Türkiye'nin AB'ye de son derece büyük katkılar getireceğini belirterek, hükümet olarak Türk halkının ve sivil toplum örgütlerinin AB sürecisini benimsemesine özel önem verdiklerini, bu amaçla sivil toplum örgütleriyle toplantılar düzenlediklerini anlattı.

Bakan Babacan, AB sürecinde teknik konulardan çok AB ülkelerinin Türkiye'ye karşı siyasi tutumunun daha fazla önemli olduğunu söyledi.

-IRAK-

Dışişleri Bakanı Babacan, Irak'la ilgili bir soru üzerine, ABD'nin Irak'tan çekilme kararı aldığını ancak Türkiye'nin her zaman Irak'ın komşusu olduğunu, Türkiye'nin Irak ile tarihi bağları olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Irak'ta her zaman yapıcı olduğunu, ülkedeki durumun istikrara ulaşması için çalıştığını anlatan Babacan, Irak'ın toprak bütünlüğünün çok önemli olduğunu ve ülkenin doğal kaynaklarının tüm Iraklılar'a ait olmasıgerektiğinin altını çizdi.

Irak'taki durumla ilgili olarak ABD ile her an temasta olduklarını söyleyen Babacan, Türkiye'nin yakında İstanbul'da Irak'a komşu ülkeler toplantısı yapacağını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious