Babalar babalık testine koşuyor

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Resmi ismi "nesep tahlili" olan babalık testine başvuruların sayısı her yıl ortalama yüzde 10 artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alınan bilgiye göre, geçen yıl 495 kişi babalık testi yaptırdı. Adli Tıp Kurumu, nesep tahlili yaptıranlarda her yıl ortamala yüzde 10 artışın olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Ahmet Ercan, nesep tahlili yaptıranların geçim sıkıntısı içindeki kişiler olduğunu, amaçlarının ekonomik kazanç sağlamak olduğunu savundu.

Geçim ve mutluluğu elde etmenin yollarını araştıran insanların kaçamaklar yaptığını söyleyen Prof. Dr. Ercan, 'Kaçamaklarda daha çok ekonomik durumu iyi olan insanlar tercih ediliyor. Ekonomik çıkar sağlamak amacıyla onlardan çocuk yapılıyor.'' dedi. Babalık testi için açılan davalardaki artışın altındaki nedenin ekonomik olduğunu savunan Ercan, sorumsuz yayın yapan televizyonların insanları olumsuz algılamalara yönelttiğini dile getirdi. Terörün kışkırtılmasına, ahlak dışılığın özendirilmesine ve vurdulu kırdılı değerlerin yükseltilmesinde televizyonların başı çektiğini öne süren Prof. Dr. Ercan, yoz kültüre sahip, ciddiyetsiz bazı program sunucularının da televizyonlarda program yapmasını eleştirdi.

"TELEVİZYONLAR ÖZENDİRİYOR"

Türk toplum geleneklerine aykırı yayınlar yapan televizyonların özellikle eğitimsiz gençler tarafından 'ahlak dışı hareketler prim yapıyor' algılanmasına neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ercan, "Televizyondaki vurdulu kırdılı olaylar, intiharlar sanki insanlara ün kazandırıyor, belli bir artistle bir arada bulunmak sanki toplumun seveceği- toplumun yeni değeri gibi algılanıyor. Toplumsal bir çöküş var. Buna 'dur' diyen yok. Televole kültürü topluma egemen." diye konuştu.

Toplumsal çöküşün önüne eğitimle geçilebileceğinin altını çizen Ercan, eğitilmemiş İnsanlarda geçim sıkıntısının baş gösterdiğini kaydetti. Eğitimin ailede başladığını, okullarda devam ettiğini sıralayan Prof. Dr. Ercan, eğimcilerin de eğitilmesinin gerektiğini, özellikle çocuğun bilinçlenmesinde ilkokul eğitiminin son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious