Babalar için yapılan harcama anneleri geçti

Babalar için yapılan harcama anneleri geçti.9791
  • Giriş : 24.06.2009 / 23:39:00

Babalar Günü'nü Kapsayan 18-21 Haziran Hafta Sonu Tarihlerinde Kredi Kartıyla Yapılan Harcamalar 596 Milyon Liraya Ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babalar Günü'nü kapsayan 18-21 Haziran hafta sonu tarihlerinde kredi kartıyla yapılan harcamalar 596 milyon liraya ulaştı. Söz konusu tarihlerde ağırlıklı olarak cep telefonu satışlarını kapsayan telekomünikasyon sektöründe, 115 milyon TL'lik harcama yapıldı. Merkezin verilerine gore bu yıl, sevgililer için 642 milyon TL, babalar için 596 milyon TL, anneler için 590 milyon TL harcama yapıldı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Babalar Günü'nü de kapsayan 18-21 Haziranarasındaki kart harcamalarıyla ilgili verileri açıkladı. Buna göre BKM takasında gerçekleştirilen işlem adedi geçtiğimiz yıla oranla yüzde 2,05 artışla, 6,8 milyona yaklaştı. Ciro ise yüzde 13,85 artışla 596 milyon TL'ye ulaştı. Babalar Günü alışverişi dönemini kapsayan söz konusu tarihlerde ağırlıklı olarak cep telefonu satışlarını kapsayan telekomünikasyon sektöründe, 115 milyon TL'lik harcama yapıldı.

Bir önceki haftanın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında da, ciddi bir artış oranının gözlemlendiği telekomünikasyon sektörünü, 105 milyon TL tutarındaki harcaması ile giyim ve aksesuar sektörü izledi. Yaz mevsimi ve tatil döneminin başlaması itibariyle, olağan olarak yükselen giyim sektörü harcamalarını ayrı tutulduğunda, cep telefonu satışlarındaki patlama, Babalar Günü'nün en popüler hediyesinin cep telefonu olduğunu, ortaya koydu.

Harcamaların bölgesel dağılımı bakıldığında, cep telefonunun, Marmara Bölgesi'nden Doğu Anadolu Bölgesi'ne kadar tüm Türkiye genelinde öncelikle tercih edilen hediye olduğu gözlendi. Babalar Günü telekomünikasyon harcamasının iller bazında dağılımına bakıldığında, İstanbul her zaman olduğu gibi en çok harcamanın yapıldığı il oldu. İstanbul'u sırasıyla Ankara, Gaziantep, Adana, Hatay, İçel, Antalya, İzmir, Diyarbakır, Konya izledi. Gaziantep, özel günlerde yapılan harcamalarda ilk kez İzmir'i geçip ilk üçe girdi. Bu yıl Adana da İzmir ve Antalya gibi şehirleri geride bırakarak, Babalar Günü için en çok harcama yapılan dördüncü kent oldu.

Ne anneler, ne de babalar Sevgililer Günü'nü yakalayamadı

BKM'nin ortaya koyduğu veriler dikkat çekici bir gerçeği daha ortaya koydu. Sevgililer, anneler ve Babalar Günü arasındaki harcama oranlarına bakıldığında, bu yıl Babalar Günü, küçük bir farkla da olsa, Anneler Günü'nü geçti. Ancak, Sevgililer Günü harcamasına yine ulaşamadı.

BKM yetkilileri bu durumu, "Anneler Günü'nde ağırlıklı olarak erkeklerin, Babalar Günü'nde ağırlıklı olarak kadınların, Sevgililer Günü'nde ise, hem kadınların, hem erkeklerin alışveriş yaptığı düşünülürse, özel günler içinde Sevgililer Günü, perakende sektörünün en karlı dönemi olma özelliğini koruyor." şeklinde açıklıyor. Merkezin verilerine gore bu yıl, sevgililer için 642 milyon TL, babalar için 596 milyon TL, anneler için 590 milyon TL harcama yapıldı.

Babalar 'cep'çileri, anneler kuyumcuları, sevgililer aksesuarcıları güldürdü

BKM'nin verileri, hangi sektörlerin hangi günlerde yüzünün gülümsediğini ortaya koyuyor. Anneler Günü'nde yılın rekor satış oranını yakalayan kuyumcular, sevgililer gününde yerini giyim ve aksesuar sektörüne bırakıyor. Babalar Günü'nün yıllardır değişmeyen en gözde sektörü ise, ağırlıklı olarak cep telefonu ve aksesuarlarını kapsayan telekomünikasyon sektörü oluşturuyor.

Perakende sektörünün pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri için, önemli bir parametre oluşturan bu veriler, sektörler arasındaki çapraz satışlar ve ortak kampanyalar için de yol gösteriyor.

Yıllara göre Babalar Günü harcamaları

Yıl Ciro* Artış**

2009 596 13,85

2008 524 17,63

2007 445 24

2006 358 10

2005 325 23

(*)Milyon TL, (**) Yüzde, BKM verileri

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*