Babam ve Oğlum'a şok suçlama: Filmin senaryosu çalıntı

Babam ve Oğlum'a şok suçlama: Filmin senaryosu çalıntı.14616
  • Giriş : 23.10.2007 / 08:20:00

Çağan Irmak'ın "Babam ve Oğlum" filmine, senaryosunun çalıntı olduğu iddiasıyla ceza davası açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Sineması'nda rekorlara imza atan ve milyonlarca kişi tarafından izlenen Çağan Irmak'ın "Babam ve Oğlum" filmine, senaryosunun çalıntı olduğu iddiasıyla ceza davası açıldı. 2003 yılında "Kırmızı Kediler" adlı kitabını piyasaya çıkaran Fatma Karahisarlı, "Babam ve Oğlum" filminin senaryosunda kitaptan alıntı yapıldığı iddiasıyla 2006 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Başsavcılık da Mimar Sinan Üniversitesi'nden bilirkişi görevlendirdi.

Bilirkişi raporuna dayanarak ceza davası açılmasına karar verildi. Yazar Karahisarlı, avukatı Neslihan Kocaoğlu vasıtasıyla geçtiğimiz günlerde İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'ne ceza davası açtı. Karahisarlı, kitabını piyasaya çıktığı yıl Çağan Irmak'a verdiğini söyleyerek, "Çağan o sıralar Beylerbeyi'nde 'Çemberimde Gül Oya' isimli diziyi çekiyordu. O dönemler yalının sahibi ve Beylerbeyi muhtarı buluşmamıza aracılık etmiştir. Kitabı onların yanında verdim. Ondan sonra Çağan Bey tarafından ne arandım ne soruldum. 2006 yılında filmi izleyince şoke oldum. Benim hikayem beyazcama aktarılmıştı. Sonra defalarca kendisini aradım ama bir sonuç elde edemedik" dedi.

Çağan Irmak kabul etmedi

Dava dilekçesinde ifadesi de yer alan Çağan Irmak, kitabın kendisine hediye edildiğini söyleyerek, "Babam ve Oğlum"un çekimlerine bu hediyeden üç ay sonra başladığını belirtti. Irmak, ayrıca 1992'de üniversiteden mezun olduğu dönemde "Ateş Böceklerinin İzinde" adlı bir senaryo yazdığını ve filmin ana konusunun burada oluştuğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious