Babamın dediğini yaptım

Babamın dediğini yaptım.13358
  • Giriş : 07.02.2008 / 12:33:00
  • Güncelleme : 07.02.2008 / 12:39:52

Nesin'den anlamlı cevap:'Başörtüsünü yasaklamaya çalışmak aptallıktır'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ali Nesin, başörtüsüne özgürlük bildirisine imza attığı için eleştirilmesine Babasını sözüyle cevapladı

Ali Nesin, başörtüsüne özgürlük bildirisine imza attığı için “Aziz Nesin'in kemiklerini sızlattı” diye eleştirilere, babasının bir röportajındaki “Başörtüsünü yasaklamaya çalışmak aptallıktır” sözüyle cevap verdi.

Başörtüsüne özgürlük bildirisine imza atarak üniversitelerdeki kılık kıyafet yasağını protesto ettiği için başta kardeşi Ahmet Nesin olmak üzere belli kesimlerin hakaretlerine maruz kalan Prof. Dr. Ali Nesin, kendisini babası Aziz Nesin'in 'başörtüsünü yasaklamak aptallıktır' sözleriyle savundu. Kardeşi Ahmet Nesin, başörtüsü yasağına karşı çıkan ağabeyi Ali Nesin'i yazdığı mektupta ağır dille eleştirmiş ve “Babamız Aziz Nesin'in en büyük eleştirmeni olarak 'Korkudan Korkmak' ya da 'Ah Biz Ödlek Aydınlar' kitaplarını birkaç kez daha oku... Babam haklıymış, onun en büyük eleştirmeniymişsin ama yüzüne söyleme cesareti gösterememişsin” sözlerini sarfetmişti. Ahmet Nesin kardeşi Ali Nesin'i babası Aziz Nesin'e de imza atarak ihanet ettiğini söylemişti.Ali Nesin ise dün, kendisine ihanet ettiğini söyleyenlere cevap olarak, babası Aziz Nesin'in “Başörtüsünü yasaklamaya çalışmak aptallıktır” sözlerini hatırlatan bir açıklama gönderdi.

BABAM DA YASAĞA KARŞIYDI

Ali Nesin tarafından gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Aziz Nesin'in kemiklerini sızlattı' diyenlere, Nesin Vakfı'ndan bağışlarını kesenlere, hatta yaptığı bağışları geri isteyenlere, bana hain, dönek, aymaz diyenlere ve ağza alınmayacak hakaretler yağdıranlara' babam Aziz Nesin'in 25 Şubat 1995 yılında Aksiyon Dergisi'ne verdiği röportajı okumalarını tavsiye ediyorum. Aziz Nesin verdiği röportajda başörtüsü yasağıyla ilgili sorulan soruya aynen şöyle cevap veriyordu: “Başörtülü kızların okullara alınmamasına karşıyım. Başlarını örtmesinler demek demokrasi veya laiklik demek değildir. Neden? Çünkü, ilkokuldan beri aldığı eğitim sonucu o ister istemez birgün başını örtecektir. Örtme demek, 'Oranı buranı, aç' demek kadar saçma. Ben başlarını örtmelerinden yanayım. Ama, okullardaki din derslerinin kaldırılması lazım. Veya o dersi gerçekten din dersi yapsınlar.”

Baş açtırmak laiklik değil

25 Şubat 1995 tarihinde Aksiyon Dergisi'nde yayımlanan röportajda Aziz Nesin başörtüsü yasağı konusunda şunları söylüyordu: “Başörtüsünü yasaklamaya çalışmak aptallıktır. Başörtülü kızların okullara alınmamasına karşıyım. Başlarını örtmesinler demek demokrasi veya laiklik demek değildir. Neden? Çünkü, ilkokuldan beri aldığı eğitim sonucu o ister istemez birgün başını örtecektir. Örtme demek, 'Oranı buranı, aç' demek kadar saçma. Ben başlarını örtmelerinden yanayım. Ama, okullardaki din derslerinin kaldırılması lazım. Veya o dersi gerçekten din dersi yapsınlar. Mesela başka birşey: İmam-hatip mezunlarının harbokullarına girmesi mevzuu! Ben girmelerinden yanayım. İmam-hatip mezunları eğer istedikleri fakültelere girebiliyorlarsa Harb Okulları'na da girmeli.

Hocalardan sonra bir imza kampanyası da öğrencilerden

Başörtü yasağının kaldırılması için başlatılan Anayasa Değişikliği paketine bazı üniversite rektörlerine karşı internet üzerinden başlatılan özgürlük manifestosuna imza atan öğretim üyesi sayısı 3 bini geçti. Bildirinin öncülüğünü yapanların kampanyaya ummadıkları bir destek bulduklarını belirterek, amaçlarına ulaştıkları için yarından itibaren internet sitesini yayından kaldıracaklarını dile getirdi.

Öğretim üyelerinin ardından öğrenciler de başörtüsünün serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler “ozgurlukmanifestosu.blogspot.com” sitesinden destek veriyor. Bu arada yasağı destekleyen öğretim üyeleri de bine yakın imza topladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious