Babasının "bakamam" dediği bebek 1 Şubat'ta doğacak

Babasının
  • Giriş : 14.01.2008 / 14:39:00
  • Güncelleme : 14.01.2008 / 14:48:38

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu: "Baba çocuğu almasa bile devlet ona sahip çıkacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyin ölümü gerçekleşen annesinin karnında yaşatılan bebek 1 Şubat’ta sezaryenle alınacak. Babasının ‘bakamam’ dediği bebeğe Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu sahip çıktı.

BAKAN ÇUBUKÇU: "BABA ÇOCUĞU ALMASA BİLE DEVLET ONA SAHİP ÇIKACAK"

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık hamile Yıldız Alçı'nın bebeği ile ilgili olarak, "Babanın 'çocuğa bakamayacağım' demesi hukuksal olarak mümkün değil. Devlet üzerine düşen ne varsa yerine getirecektir" dedi. Bakan Çubukçu ayrıca, Malatya'da yaşlı bir kadının huzurevinde ölümünün, yaşanan tartışmadan kaynaklanmadığını ve olayda istismar olmadığını vurgulayarak, konuyla ilgili savcılık tarafından inceleme başlatıldığını söyledi.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, "Beyaz Melek" filminin 8 Ocak-7 Şubat tarihleri arasındaki gösteriminden elde edilecek hasılatın yüzde 50'sinin Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı huzurevlerine bağışlanmasına ilişkin protokolün imza törenine katıldı. Bakan Çubukçu, Ceylan Otel'de gerçekleşen törenin ardından basın mensuplarının, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 6 aylık hamile Yıldız Alçı'nın bebeğinin durumuna ilişkin sorularını yanıtladı. Baba Erdinç Ceyhan'ın 'çocuğa bakamayacağım' demesinin hukuksal açıdan mümkün olmadığını ifade eden Bakan Çubukçu, "Devlet o çocuğa sahip çıkacağını açıkladı. Ailenin yanında olması tabi ki daha güzel olur ve bu nedenden dolayı devlet gerekli her şeyi, bütün olanakları babaya sağlayacaktır. Devlet üzerine düşen ne varsa yerine getirecektir" dedi.

Maddi sıkıntı içinde olduğu için çocuğun dünyaya gelmesini istemediğini belirten Alçı'nın dini nikahlı eşi Erdinç Ceyhan'ın daha sonra 'devletten destek geldiği için minnet duydum' dediğini de hatırlatan Bakan Çubukçu ayrıca, "Baba çocuğun almasa bile devlet ona sahip çıkacak. Ancak babanın yanında olması için devlet destek verecek" diye konuştu.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Malatya'da kaldığı huzurevinde hayatını kaybeden 84 yaşındaki Seher Us'un ölümüyle ilgili yöneltilen sorular üzerine ise, "İki yaşlı kadın tartışmaya girmiş, Seher Us yere düşmüş. Hastaneye gidip geldikten sonra hiçbir problem olmamış. Hastanede gerekli işlemler yapıldıktan sonra tekrar huzurevine gönderilmiş. Huzurevine gönderildikten sonra 2 kere hastaneye gönderilmiş. Ölüm nedeni yaşlıların kavgasından olan bir şey değilmiş. Tekrar huzurevine geldikten sonra vefat etmiş" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili savcılık tarafından inceleme başlatıldığını da aktaran Bakan Çubukçu, "Bu olay kesinlikle tartışmadan dolayı değildir, hiçbir şekilde istismar edilmemiştir. Bu kurumlarda çalışanlar büyük bir özveriyle çalışıyor. Bunun aksi olamaz. Konuyla ilgili savcılık tarafından inceleme yapılıyor" ifadelerini kullandı.

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN ANNESİNİN KARNINDA DÜNYAYA GELMEYİ BEKLEYEN BEBEĞE TOPBAŞ'TAN YARDIM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, beyin ölümü gerçekleşince, karnındaki 6 aylık bebeğinin dünyaya gelebilmesi için makinaya bağlı yaşatılan Yıldız Alçı'nın ailesine yardım sözünda bulundu. Topbaş, aileye verilecek evin, dünyaya gelecek minik bebeğin adına olacağını açıkladı.

Genç kadının makinaya bağlı yaşam ve çocuğunu yaşatma savaşı sürerken, Alçı'nın dini nikahlı eşi Erdinç Ceyhan, maddi sıkıntı içinde olduğu için çocuğun dünyaya gelmesini istemediğini belirtip, "Ne hastane masraflarını karşılayabilecek, ne de çocuğa bakabilecek durumdayım" demişti. Gelen açıklamanın ardından, maddi sıkıntı içindeki aileye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yardım eli uzattı. Başkan Topbaş, aileye bir ev verileceğini belirterek, söz konusu evin, dünyaya gelecek küçük çocuğun adına olacağını açıkladı. Baba Erdinç Ceylan'la telefonla görüştüğünü belirten Topbaş, "Bebek inşallah sağlıklı olarak dünyaya geldiğinde bir daire vermeyi taahüt ettik. Daire, bebek 20 yaşına gelene kadar satılamayacak ve bebeğin üzerine olacak. Babasının 'bebeğin doğmasını istemiyorum' değil, 'bebeğin doğmasını istiyorum' şeklinde açıklama yapmasını istiyoruz" dedi.

Başkan Topbaş, İstanbul'da resmi nikahsız yaşayan çiftler olduğunun altını çizerek, "Çocukların kimlikleri de olmuyor. Bu çocukların günahı ne. Bu çocuklar eğitim kurumlarına da gidemiyorlar. Bu konuda daha önce bir kampanya yapmıştık fakat yeniden büyük bir kampanya yaparak, nikahsız yaşayan çiftlere resmi nikah yaptıracağız" diye konşutu.

‘NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM...’

‘Çocuğa bakacak durumum yok’ diyen baba Erdinç Ceyhan ise talihsiz bebeğin 1 Şubat’ta sezaryenle alınacağını söyledi. Kafasının karışık olduğunu ve bebek doğduktan sonra ne yapacağını bilmediğini söyleyen Ceyhan, eşini hastane hastane dolaştırdıklarını söyleyerek ‘Hastanelerde eşime teşhis koyamadılar. Dolaştık, durduk. Bazı doktorlar ‘Daha erken müdahale edilseydi, eşiniz bu duruma gelmezdi’ dedi. Talihsizlik yaşadık’ dedi.

‘BEBEK BİZE GELİR’

İSTANBUL Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik ise bu tür durumlarda yasal prosedürün uygulanacağını belirterek şunları söyledi: ‘Şayet baba bebeği almazsa bu durumda bebek bize gelecektir. Hastanedeki polis kanalıyla çocuk önce polis merkezine getirilir, kanuni olarak yapılacak işlem polis tarafından gerçekleştirilir ve çocuk bize teslim edilir. Çok üzücü bir durum ancak hayatın gerçeği bu. Biz de bunun için varız.’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious