Baca gazı aynı aileden 5 kişinin ölümüne neden oldu

  • Giriş : 15.01.2008 / 18:16:00

Kayseri'de aynı aileden 5 kişi, ilk belirlemelere göre kombi bacasından sızan karbon monoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evde yapılan ilk incelemede, kombinin baca borusunun yere düştüğü ve sürekli açık tutulması gereken havalandırmanın da kapalı olduğu belirtildi. Olayda, Hüsrevoğlu ailesinden 10 yaşındaki bedensel engelli Büşra da hayatını kaybetti. Annesi tarafından her gün tekerlekli sandalye ile okula götürülen ve bugün okula gelmeyen Büşra'nın ölüm haberi ise okul arkadaşlarını üzdü.

Gevher Nesibe Mahallesi Bursalı Apartmanı'nda yaşayan Hüsrevoğlu ailesinden haber alınamadı. Bunun üzerine yakınları eve gitti. Evin kapı zilini çalan akrabaları, kapıyı açan olmayınca şüphelendiler. Kapı, polisin gözetiminde açılarak içeri girildi. Hüsrevoğlu ailesinden 6 kişinin zehirlendiği belirlendi. Aynı aileden 5 kişinin hayatını kaybettiğini belirleyen 112 Acil Servis doktorları bir kişide yaşam belirtileri tespit etti.

Evde bulunan Ahmet Hüsrevoğlu (47), eşi Mücella Hüsrevoğlu (40), çocukları Fatma Nur (17) ve Büşra Hüsrevoğlu (10) ile kayınvalidesi Hatice Dener (70) hayatını kaybetti. Yaşam belirtileri olan Betül Hüsrevoğlu (18) ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Ahmet Hüsrevoğlu'nun esnaf olduğu öğrenildi.

Evde yapılan ilk incelemede, mutfakta kurulu bulunan kombinin baca borularının düştüğü ileri sürüldü. Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri evde araştırma yaptı. Ailenin, kombinin bulunduğu odada sürekli açık tutulması gereken havalandırmayı kapattığını tespit etti. Polis, kombiden baca gazının dışarı çıkmasını sağlayan yere düştüğü belirlenen ve büyük bir bölümü siyahlaşmış olan alüminyum baca borusuna el koydu.


KAYSERİGAZ: "OLAY, DOĞALGAZ ZEHİRLENMESİ DEĞİL"


Kayserigaz yetkilileri, olayın doğalgaz zehirlenmesi olmadığını belirttiler. Doğalgazın insanları zehirlemediğini sadece ortamda bulunan oksijeni bitirerek, boğulmaya neden olduğu ifade edildi. Yetkililer, ilk belirlemelere göre kombinin bulunduğu ortamda sürekli açık tutulması gereken menfez olarak adlandırılan havalandırma boşluğunun soğuk nedeniyle kapatıldığını, bunun zehirlenmeye davetiye çıkarttığına işaret ettiler.

Salih Avgun Paşa İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi olan bedensel engelli Büşra Hüsrevoğlu'nun ölümü ise arkadaşlarını yasa boğdu. Büşra'yı her gün tekerlekli sandalyesi ile annesinin getirdiğini anlatan sınıf arkadaşları, "Büşra çok iyi bir arkadaşımızdı. Onun hayatını kaybetmesi bizleri çok üzdü. Ağladık" dediler. Sınıfta herkesin Büşra'yı sevdiğini anlatan arkadaşları, engelli olması nedeniyle birçok işini yapamayan arkadaşına hep yardım ettiklerini anlattı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious