'Baca temizliği ihmale gelmez'

'Baca temizliği ihmale gelmez'.10732
  • Giriş : 30.01.2009 / 15:22:00

Makina Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı İsmail Özkarakaya, kış ayının devam ettiği bu günlerde yapılması zorunlu olan işlerin birinin de bacaların temizlenmesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karbon monoksit zehirlenmesinden hayatlarını kaybeden kişilerin haberlerinin her kış arttığına dikkat çeken Başkan Özkarakaya, vatandaşları uyardı. Düzenli olarak temizlenmeyen bacaların is bağlaması ve dumanı dışarıya verememesi nedeniyle tıkanacağını ifade eden Özkarakaya; "Tıkanan bacalar, içerisinde bol miktarda karbon monoksit gazı bulunan dumanı geri teper ve odanın içine verir. Bu gazı belirli bir süre solunum yoluyla ciğerlerine alan kişiler hayatını kaybeder. Bunun iki ana sebebi vardır. Birincisi nizami ve standartlara uygun inşa edilmemiş bacalar, ikincisi ise temizlenmemiş bacalardır." diye konuştu.

Bu tip üzücü olayların olmaması ve önlenmesi için, 19 Aralık 2007 tarih ve 26735 sayılı Resmi Gazete'de "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik" adıyla bir düzenlemenin yapıldığını anımsatan İsmail Özkarakaya, "Her kazan için tercihen ayrı bir baca kullanılır, soba ve şofben boruları kazan bacalarına bağlanamaz. Kazan dairesi için ayrıca havalandırma bacası yapılır. Baca çekişinin azalmaması bakımından, bacaların mümkün ise, komşu yüksek binalardan en az 6 metre uzaklıkta yapılması ve ait olduğu bina mahyasının en az 0.8 metre üzerine kadar çıkarılması gerekir. Kazana ait baca duvarları 500 derece sıcaklığa dayanıklı olan malzemeden yapılır ve yapılmasında delikli tuğla ve briket kullanılamaz." uyarısında bulundu.

Isıtma aracı olarak soba kullanılan yerlerde soba, tahta ve boyalı kısımlara zarar vermeyecek şekilde, altına metal kaplı tabla, mermer veya benzeri malzeme konularak kurulur. Taban beton ise bu tedbirlerin alınması mecburi değildir. Bağdadi duvardan boru geçirmek mecburiyeti hasıl olursa, duvarın yağlı boya veya ahşap gibi çabuk yanıcı kısmına künk veya büz yerleştirilir ve boru bu delikten geçirilir. Odada baca yok ise soba borusu; sac konan pencereden çıkarılıp, saçaktan 25 santimetre açıkta ve 50 santimetre yüksekte ve ucunda şapka kullanılarak kurulur" dedi.

Özkarakaya, bu sebeple doğalgaz bacalarının yılda bir, normal bacaların da yılda iki, lokanta ve yemek fabrika bacalarının ise 15 günde bir defa yetkili ve ehliyetli firmalara temizlettirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*