Bacanızı temizletin!

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, kışın yaklaşmasıyla soba ve şofben zehirlenmelerinin artabileceğine dikkat çekerek, halkı dikkatli olmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Baca bakımının, sonbahar aylarında yaptırılması gerektiğini vurgulayan Peri, "Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı; baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir." diye konuştu.

Peri, "Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksek olması sağlanmalı ve baca şapkası takmak ihmal edilmemelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine haiz olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Alınacak cihazın kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğu incelenerek karar verilmelidir. Bacalar, standartlara uygun değilse, aşırı rüzgarlı havalarda gerekli tedbirler alınmadan soba yakılmamalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacalarda, delinen kısımdan içeriye duman girmemesi için önlem alınmalıdır.Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır. Binaların yangından korunması yönetmeliklerine mutlaka uyulmalıdır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious