Bademcik kalp hastalığına yol açıyor

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Bademcik iltihabının zamanında tedavi edilmediği takdirde kalp rahatsızlıklarına yol açtığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Şifa Hastanesi doktorlarından Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, ebeveynleri uyararak bademcik iltihabının yabana atılmaması gerektiğini söyledi. Kışın gelmesi ile birlikte havaların soğuduğuna dikkat çeken Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, soğuktan kaynaklanan bademcik iltihabının kalp hastalığına neden olduğunu açıkladı. Bu sebeple ebeveynlerin özellikle çocuklarına aşırı olmamakla birlikte sıcak yiyecek ve içecek vermelerini tavsiye eden Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, kalın ve yünlü, bol giysilerin tercih edilmesini önerdi. Yeni doğmuş bir bebeğin huzursuz olması ve dudaklarının morarmasının bir kalp rahatsızlığının habercisi olduğuna işaret eden Kızıltan, bu tür hallerde bir kalp cerrahisine muayene edilmesi gerektiğini ifade etti.

Zamanında tedavi edilmeyen bademcik iltihabının ileride kalp kapakçıklarında bozulma yaptığının da altını çizen Dr. Kızıltan, bu nedenle kalp krizlerinin günümüzde genç ve orta yaş gruplarında dahı sıklıkla görüldüğüne dikkat çekti.

KALBİ KORUMANIN 10 ALTIN KURALI

Şifa Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi doktorlarından Opr. Dr. Feryaz Kızıltan, insanların kalp hastalığına karşı korunması için gerekli 10 altın kuralı şöyle sıraladı: "1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy - kilo oranına çok dikkat edin. 3- Kadınlar, menopozunuzu mutlaka geciktirin. 4- Fizik aktivitenizi artırın, tembellik ve aşırı stresten uzak durun. 5- İş ve meslek konusunda hiçbir zaman beceri ve imkanlarınızı zorlamayın. 6- Aile hikayenizde varsa, diyabet veya yüksek tansiyon hastası iseniz 30, değilseniz 40 yaşından itibaren kan yağlarınızı takibe alın. 7- Aile hikayenizde varsa, her yıl efor testi yaptırın. 8- Kendinizle, hayatla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışık olun, A tipi kişiliğiniz varsa yavaşlayın. 9- Sigara içmeyin. 10- Hastalığınızı, aileniz veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir Liyezon Psikiyatri uzmanı ile görüşün."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious