BAE gözetleme uydusu fırlatacak

BAE gözetleme uydusu fırlatacak.6292
  • Giriş : 06.06.2009 / 15:34:00

Birleşik Arap Emirlikleri gözetleme uydusunu 25 Temmuz'da uzaya fırlatacak. Uydunun görevi ise sis ve kum fırtınaları gibi hava tahmin işlemlerinde ve Körfez bölgesindeki su kalitesi üzerine araştırma yapmak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait iletişim amaçlı olmayan ilk uydunun 25 Temmuz'da fırlatılacağı bildirildi. Emirlikler Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (EISAT) mühendisleri ve Güney Koreli SATRECL ile ortaklaşa geliştirilen ve yaklaşık 50 milyon dolara malolan DubaiSat-1 adlı uydunun Rus Dnepr roketiyle Kazakistan'dan gece vaktinde fırlatılacağı öğrenildi.

Yetkililer, Rus roketin üzerinde İngiltere, ABD ve İspanya'ya ait beş adet daha uydu olacağını belirtti. En az beş yıl ömre sahip olduğu belirtilen DubaiSat-1, sis ve kum fırtınaları gibi hava tahmin işlemlerinde ve Körfez bölgesindeki su kalitesi üzerine araştırmalarda kullanılacak.

Uydudan gelen görüntüler ayrıca şehir planlaması, bilimsel araştırmalar, iletişim, ulaşım, sivil mühendislik, inşaat ve haritalandırma gibi alanlarda kullanılabilecek. İşlemin, uzay, yerel ve gerçek fırlatma olmak üzere üç basamaktan oluştuğu belirtildi. Yerel kısımda misyon kontrol merkezi, görüntü alma ve işleme istasyonu ile RF altsistemleri bulunuyor.

BAE'li yetkililer DubaiSat-1'in ardından tamamen yerliler tarafından geliştirilen iki adet uydu daha gönderme planlarının da olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*